Ekonomide yumuşak çıkış

Merkez Bankası “yeni para politikası” uygulamasına geçmiş ve ekonomide yumuşak inişi gerçekleştirme çabasına girişmişti.

1.05.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Ekonomide yumuşak çıkış


Bu nedenle bu yılın yüzde 4’lük büyüme hedefi, hala ulaşılabilir görünüyor. Fakat bunun için dış talepteki zayıflamanın vahim bir hal almaması gerekiyor. Eğer beklendiği gibi Avrupa’daki resesyon bahar aylarından itibaren ortadan kalkarsa bu mümkün olabilir. Aksi bir durumda, dış talepteki zayıflama yüzünden ekonomideki büyüme, hedefin altında kalabilir. Burada dış talebin büyüme üzerinde mal ve hizmet ihracatından kaynaklanan direkt etkisi yanında, beklentiler kanalıyla yatırım harcamaları üzerinden de bir etkisi bulunduğunu belirtelim. Dolayısıyla dış talepteki zayıflama, iç talebin de yeterince güçlenmesine engel olarak büyümenin hedefin altında kalmasına yol açabilir.


EKONOMİ 2012'DE SADECE YÜZDE 2,2 BÜYÜDÜ

Türkiye istatistik Kurumu (TÜİK), 2012'nin son çeyrek dönemine ve yılın tamamına ilişkin milli gelir verilerini geçen ay yayınladı. Bu verilere göre reel gayri safi yurtiçi hasıla (GSYİH) son çeyrekte yıllık bazda yüzde 1,4 büyüdü. 2012'nin tamamındaki büyüme oranı ise yüzde 2,2 olarak gerçekleşti.

Önceki iki yılı oldukça yüksek büyüme oranlarıyla geçiren ekonomide, 2012'nin başından itibaren çok ciddi bir yavaşlama eğilimi vardı. 2012'nin ilk çeyreğinde yüzde 3,3 olan büyüme oranı, ikinci çeyrekte yüzde 2,9'a ve üçüncü çeyrekte yüzde 1,6'ya inmişti. Merkez Bankası, bunun üzerine yaz aylarından itibaren para politikasını gevşetmeye başlamıştı. Bu gevşemenin etkisiyle yılın son çeyreğinde ekonomide bir toparlanma bekliyordu, Fakat beklediği bu toparlanma gerçekleşmedi.

2012'de ekonominin sert bir iniş göstermesi, iç talepte yaşanan gerilemeden kaynaklandı, iç talebin en önemli bileşenleri olan özel tüketim ve özel yatırım harcamaları geçen yıl geriledi. Ekonomideki büyümeye özel tüketimdeki yüzde 0,7'lik gerileme 0,5 puanlık, özel yatırımlardaki yüzde 4,5'lik gerileme ise 1 puanlık negatif etki yaptı. Kamunun tüketim ve yatırım harcamalarını artırmasından gelen 0,9 puanlık katkı iç talepteki gerilemeyi önlemeye yetmedi. Ayrıca geçen yıl stoklardaki erime de ekonomideki büyümeden 1,3 puan götürdü,

Bu ortamda ekonominin az da olsa büyümesi, tamamen dış talep sayesinde mümkün oldu, Geçen yıl mal ve hizmet ihracatı yüzde 17,2 artış gösterdi ve bunun büyümeye katkısı 4,1 puanı buldu, Mal ve hizmet ithalatının önceki yıla göre hiç değişiklik göstermeden yerinde kalması nedeniyle net ihracatın büyümeye
katkısı da 4,1 puan oldu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz