Haziranda sanayideki ciro azaldı

Sanayicinin cirosu haziranda bir önceki aya göre yüzde 1,2 azaldı. Aynı ay alt endekslerden 'imalat sanayi sektörü' cirosu yüzde 1,3 geriledi.

11.08.2017 11:54:000
Paylaş Tweet Paylaş
Haziranda sanayideki ciro azaldı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) haziran ayına ilişkin 'sanayi ciro endeksi' bültenini yayımladı. Sanayi ciro endeksi bir önceki aya göre yüzde 1,2 azaldı. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayinin alt sektörleri incelendiğinde; madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 2,3 artarken imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 1,3 azalma kaydetti.

Bir önceki yıla göre artış var

Sanayi ciro endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 22,1 arttı. Takvim etkisinden arındırılmış sanayinin alt sektörleri incelendiğinde; 2017 yılı Haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 9 ve imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 22,5 artış gösterdi.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış imalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2017 yılı Haziran ayında bir önceki aya göre en fazla azalış yüzde 10,4 ile kok kömürü ve rafine edilmiş petrol ürünleri imalatında gerçekleşti. Bu azalışı yüzde 7,3 ile tütün ürünleri imalatı ve yüzde 4,2 ile gıda ürünlerinin imalatı takip etti.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış imalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, haziranda bir önceki aya göre en yüksek artış yüzde 22,9 ile diğer ulaşım araçlarının imalatında gerçekleşti. Bu artışı yüzde 10,8 ile makine ve ekipmanların kurulumu ve onarımı ve yüzde 2,7 ile temel eczacılık ürünlerinin ve eczacılığa ilişkin malzemelerin imalatı takip etti.

Bir önceki çeyreğe göre yüzde 2,3'lük artış

2017 yılı ikinci çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış toplam sanayi ciro endeksi yüzde 2,3 artış yaşadı. Takvim etkisinden arındırılmış toplam sanayi ciro endeksi ise bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 25,8 arttı.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz