İşadamının 2002 Ajandası

Yıllardır hep böyle olmuştur. Yeni yıla, yeni ve büyük umutlarla girilir. Herkesin kafasında kendine özel planlar, hedefler vardır. İş dünyasında da öyle... Türkiye’ye yön veren işadamları, 2002 yı...

1.01.2002 02:00:000
Paylaş Tweet Paylaş

Yıllardır hep böyle olmuştur. Yeni yıla, yeni ve büyük umutlarla girilir. Herkesin kafasında kendine özel planlar, hedefler vardır. İş dünyasında da öyle... Türkiye’ye yön veren işadamları, 2002 yılına, şirketleri ve özel yaşamları için tasarladıkları planlarla giriyorlar. Hepsinin ortak özelliği, “umut” ve “büyüme” beklentilerini içeriyor olması... Kimi ertelenen yatırımını tamamlayacak, kimi de yabancı ortak bulacak. Aralarında büyük yatırım planlayan, yeniden yapılanma planı hazırlayanlar da var. İhracat, en kritik konulardan biri olarak öne çıkıyor. Özel yaşam faktörüne yönelik düşünceler ise farklı. İşadamları “Biraz daha fazla zaman ayırmam gerekiyor” diye 2002 yılına giriyor...

“YÜZDE 6 BÜYÜMEYİ HEDEFLİYORUZ”

Hacı Boydak

YENİ ALANLARA KAYACAĞIZ 2002 yılında ülkemiz için yüzde 4'lük olarak planlanan büyüme hedefini, biz grup olarak en az yüzde 6 oranında gerçekleştirmeyi planlıyoruz.


Grubumuz; kablo, mobilya, tekstil ve finans sektörlerinde faaliyet göstermektedir. Bu büyümeyi öncelikle söz konusu üretim faaliyetleri sektörleri içerisinde, şu ana kadar olamadığımız veya faaliyetlerimizin yeterli olamadığı ihraç pazarlarında gelişerek yapmayı planlıyoruz.

MUTFAK GRUBU YATIRIMI 2002 yılında, 2000-2001 yıllarından planlamış olduğumuz yatırımlarımızın tamamlanması umuyoruz. Kablo endüstrisinde XLPE üretim hatlarımızı kapasite genişletme çalışmaları ile ilgili yatırımlarımız devam edecek. Mobilya grubunda ise panel mobilya üretimimizin, uluslararası markalara yapılması yolu ile de geliştirilmesine gayret ediyoruz. Mutfak grubunun yatırımları da tamamlanarak Ağustos-Eylül ayları gibi pazara sunulacak.

Öte yandan yatak kumaşı kapasitelerimizi de yüzde 100 oranında yükselteceğiz. Bu şekilde grubun toplamda büyüme stratejisine katkıda bulunmayı planlıyoruz. Şu an için 22.000 mt/gün olan yatak kumaşı üretim kapasitemizin, 50.000 mt/gün çıkarılması tasarlandı.

JOGİNGE DEVAM 2002 yılında özel yaşamım ile ilgili olarak da bir takım kararlar aldım. Kayak sporunu geliştirerek şehrimizde bulunan Erciyes'in imkanlarından daha da çok faydalanmayı umuyorum. Ayrıca, düzenli olarak yaptığım joging’e de devam edeceğim. Çünkü, sağlığıma önem veriyorum.  .

“REKLAM GERLİLERİ YÜZDE 30 YÜKSELECEK”

Mehmet Ali Yalçındağ/Doğan Medya Grubu

2002 yılı için şunlar söylenebilir:

PAYLAŞILAN HİZMETLER Doğan Medya Grubu bünyesinde 2001 yılında tasarrufa yönelik aldığımız kararların bundan sonraki yıllarda kalıcı olmasına çalışılacak. Bu kararları alırken iş yapış şekillerimizi yeniden tanımladık. Üretim ve dağıtım planlarımızı yeniden gözden geçirdik ve giderlerimizde yüzde 32’lik, yani 200 milyon dolara yakın tasarruf sağladık.

Katma değer yaratmayan veya stratejik önemi bulunmayan servislerimizi, her şirket bünyesinde ayrı ayrı yapılması yerine, birleştirdik. Haber üretim, satın alma, hukuk, insan kaynakları, dağıtım, baskı, tahsilat gibi operasyonları ortak paylaşıma açarak sinerji yarattık. Bu sayede tüm operasyonlarda oluşan bilgileri konsolide ederek operasyonel verimliliği artırdık.  “Paylaşılan Hizmetler” adını verdiğimiz bu çalışmalarımızın,  kalan bölümleri 2002 yılı içerisinde hızla  tamamlanacak.

YÖNETİM KOKPİTİ Bir diğer hedefimiz, bu paylaşılan hizmetler modelinin son aşaması olan  “Yönetim Kokpiti” projesini 2002 yılı içerisinde devreye sokmak. Bu sayede, medya grubumuz genelinde konsolide edilmiş bilgilerin yer alacağı göstergelere dayalı yönetim oluşturacağız. Amacımız, doğru bilgiye daha çabuk ulaşmak,  daha hızlı karar almak.

FARKLI SEGMENTLER 2002 yılında Türkiye’deki reklam gelirlerinde yüzde 30’a yakın büyüme bekliyoruz. Öncelikli hedefimiz, büyüyen sektörde, yüzde 40  pazar payımızı korumak. Medyada yeni  iş alanlarına yönelerek farklı segmentlerde, yeni ürünler sunarak pazarı büyütmek ve bu sayede payımızı geliştirmek istiyoruz.

YÜZDE 15 GELİR ARTIŞI 2002 yılında toplam gelirlerimizi  yüzde15’e yakın yükseltmeyi hedefliyoruz. Yeni yatırım planlarımızı, hayata geçirmek konusunda 2002 yılının ilk çeyreğini görmek istiyoruz.

2002 yılındaki önceliklerimizden birisi de çalışanlarımıza daha yakın olmak. Grup genelinde ortak çatıda topladığımız insan kaynaklarımız ile başarıyı ve performansı daha yakından takip ederek, başarıyı ödüllendirecek, aynı zamanda sektörümüzle ilgili eğitim faaliyetlerine ve projelere daha çok zaman ve kaynak ayıracağız.

GOLF VE SATRANÇ Özel yaşamımda ise; öncelikle iki oğluma ayak uydurabilmek ve onlarla rekabet edebilmek amacıyla hem satranç hem de golf sporlarında kendimi geliştiriyorum. 2002 yılında buna devam edeceğim. İlk işim, piyanoda eşimin çok sevdiği bir parçayı çalabilmek için hazırlık yapıp, doğum gününde ona sürpriz yapmak.

“YENİ STRATEJİK ORTAKLIKLAR PLANLIYORUZ”

Ali Abalıoğlu/Abalıoğlu Holging

GLOBAL EKONOMİYE UYUM Artı değer yaratmak ve paylaşmak prensibine dayalı stratejik ortaklıkları, günümüz global ekonominin gerekliliği olarak görüyorum. Bu süreçte  yerimizi almak istiyoruz. 2001 yılında özellikle “temizlik kağıtları” sektörümüzde bu konudaki görüşmelerimiz belli bir yere kadar ilerledi. Amacımız, 2002 yılında başta “temizlik kağıtları” sektöründe stratejik ortaklık görüşmelerinden sonuç alıp, diğer sektörlerimizde de aynı çalışmaları  geliştirmek.

İHRACATTA YÜKSELİŞ Bugüne kadar yarattığımız müşteri portföyü ve sahip olduğumuz kalite anlayışı ile kendimizi ihracata hazırladık. Grup içerisinde 50 milyon dolar  ile ihracatı en yüksek olan firmamız Erbakır A.Ş.’dir. Abalıoğlu Tekstil’in yaptığı iplik ihracatında ise yüzde 100 artış sağladık. 2002 yılında da bu payı korumayı hedefliyoruz.

YENİDEN YATIRIMLAR 2002 yılı, bizim için, kriz nedeniyle duran  yatırımlarımızın yeniden başlayacağı bir dönem olacaktır. Dentaş Ambalaj ve Kağıt’ın, Çorlu’da başlanan ve 2001 yılında binası biten, fakat kriz nedeniyle durdurulan yatırımını 2002 yılının ikinci yarısında tamamlamayı planlıyoruz.

İNGİLİZCE VE BİNİCİLİK İngilizce’yi iyi derecede kullanmak uzun süredir arzuladığım bir şey. Fakat konuşma seviyesi olarak yeterli değil. Bu nedenle iş görüşmelerinde yardım almak  zorunda kalıyorum. Bunun eksikliğini hep hissediyorum. Dolayısıyla, kendime zaman ayırdığım ilk fırsatta, en az 1-2 ay gibi bir süre lisan eğitimine gitmek istiyorum.  Ama buna 2002’de fırsat bulabileceğime emin değilim. Yine de takip eden yıllarda fırsat yaratacağıma inanıyorum.

Önümüzdeki yıl için bir diğer planım da çok ilgi duyduğum binicilik sporuna zaman ayırmak. Sanayileşme ile birlikte sosyal hayatın da hızla gelişmekte olduğu Denizli’de büyük umutlarla kurduğumuz Atlıspor Kulübü’nü maalesef yaşatamadık ve kapatmak zorunda kaldık. Dolayısıyla, binicilik hevesim yarıda kaldı.  Bu nedenle binicilik seviyemi geliştirmek için bulabildiğim  imkanları değerlendirmek istiyorum.

“2002’DE İHRACAT YAPANLAR RAHAT OLACAK”

Kemal Şahin/Şahinler Holding

İHRACATA SARILDIK Şahinler Holding kriz yılı olarak hafızalara kazınan 2001 yılında, ihracata dört elle sarılarak böylesine kötü günleri yara almadan atlattı. Zaten ihracat potansiyeli olan bir grubuz. Dokuz ülkede yatırımlarımız var. Bu ülkelerde 2 bin 500 çalışanımız bulunuyor.
Biz bu teşkilatlarımızı harekete geçirdik. “Uzakdoğu satışlarını azaltın, Türkiye’ye yönelin, alımlarınızı buradan yapın” dedik. Hepimiz yüzde 50 oranında daha çok çalıştık. Bu dönemde istihdam da yarattık. Bu yaklaşımımızla, ihracatımızda yüzde 10’luk bir artış yakaladık, bunu sürdüreceğiz.

Şu anda 2002 yılı için gündemde olan 3 önemli projemiz var. Birincisi, Avrupa Serbest Bölgesi’ndeki stratejik yatırımlar sürdürülecek. İkinci olarak, Merter Moda Merkezi tamamlanacak. Son olarak ise catering firmamız TEYVAŞ, Almanya’da da catering işine, Türkiye’de ise toptan gıda işine başlayacak.

DİNGİN BİR RUH İÇİN İş hayatında başarılı olabilmek için, dingin bir ruh ve bedene sahip olmak gerektiğine inanıyorum. Bu nedenle planlı bir şekilde tatil yapmayı hedefliyorum. Bir süredir okumayı ertelediğim kitapları okumaya çalışacağım. Daha düzenli spor yapmaya özen göstereceğim. Ayrıca, yoğun programım nedeni ile yeterli zaman ayıramadığım  çocuklarımla daha çok birlikte olabilmeyi umuyorum.

“İLK HEDEFİMİZ MALİ YAPIMIZI GÜÇLENDİRMEK”

Teoman Baygan/Teba Holding

GÖZLER 2002’DE 2001 yılı herkes için çok zor geçti. Şimdi hepimiz gözlerimizi 2002’ye diktik. Bizim 2002 yılı için planlarımızın ana hedefi, Teba Grubu’nun mali yapısını güçlendirmek. Bunu sağlamak için bir takım planlarımız var.

YURT DIŞINDA GÜÇLENMEK Amerika'da klima konusunda üretim yapan Worldsel firmamızı geliştirmeyi planlıyoruz. Ayrıca, ısıtma-soğutma-klima grubumuzun, dünya ülkelerindeki ticaretini yükselme çalışmalarına önderlik etmek istiyoruz. Çin'de yeni başladığımız fast food gıda zinciri çalışmalarımızı geliştirmek üzere gayret göstereceğiz.

Beyaz eşya grubumuzun her yıl ortalama yüzde 30 seviyesinde büyüyen dünya ülkelerindeki faaliyetini takip edeceğiz. Tüm bu kararlarla birlikte 2002 yılında olumlu gelişmeler bekliyoruz.


SAĞLIKLI YAŞAM İş yaşamımdan geri kalan zamanlara ise 15 yıldır kullanmadığım ve yakın zamanda tekrar başladığım sigarayı bırakmaya çalışacağım. Sağlıklı yaşam koşullarına riayet etmeye özen göstereceğim. Bunu aksatmadan götürmek istiyorum.

“2002’DE DARALMADAN ÇIKIŞ SÜRECİ OLACAK”

Ali Kibar/Kibar Holding

ÇIKIŞ BİLETİ 2002 yılının ilk yarısı bu yıl yaşanan ekonomik krizin sıkıntılarının yansıyacağı bir dönem olacak. Aynı zamanda şirketlerin 2001 yılında karşı karşıya kaldığı Pazar daralma sürecinden de çıkışı olacak.

GEÇMİŞE DÖNÜŞ 2002 yılında güven ve istikrar ortamının yavaş yavaş oluşmasıyla birlikte, mevcut daralmanın da düzelerek geçmiş yıllardaki hacimlere ulaşacağını ümit ediyorum. Ayrıca, ülkemizin IMF ve uluslararası piyasalardan tedarik edeceği kaynaklarla da 2002 yılında büyüme kaydedeceğine düşünüyorum.

TEDBİRİ ELDEN BIRAKMADAN Şirketimiz gelecek yıl serbest rekabet ve ihracata yönelik çalışmaları ile gerek iç piyasada, gerek ihraç pazarında daha etkin olacaktır. 2002 yılında, tedbirleri elden bırakmadan ve yeni pazar koşullarına hazır şekilde piyasadaki faaliyetlerimizi sürdüreceğiz.

“GİTTİKÇE ÖNEMSİZLEŞİYORUM”

İshak Alaton/Alarko Holding

65 MİLYON DOLARLIK ENERJİ YATIRIMI Enerji alanında mevcut 3 santralımıza ilaveten Kırklareli santralını 65 milyon dolarlık bir yatırımla yaparak 2002 yılı sonuna kadar tamamlamayı planlıyoruz. Bir diğer enerji projesi ise kömüre dayalı Tunçbilek Termik Santralı’dır.  Bu projede Temzet ile beraber yüzde 50’şer ortaklığımız bulunmaktadır. 

Daha önce açıklandığı üzere Fransız Snet şirketi ile enerji sektöründe yüzde 50’şer olan ortaklık kurduk. Bu ortaklığın hedefi, fizıbıl projelere yatırım yapmak suretiyle, yurtiçi ve yurtdışında, üretim kapasitemizi 1000 MW’a çıkarmak. 

ALKENT İLE DEVAM Arazi geliştirme alanında Alkent 2000 projemiz planlandığı gibi yürütülüyor. Üçüncü fazın da inşaatı tamamlanma aşamasına geldi. Dördüncü fazın satışa sunulması için hazırlıklar sürüyor. 2002’nin son çeyreğinde satışa sunulmaya hazır hale gelecek.


Alkent- Riva projemiz ise projelendirme ve izinlerin alınması aşamasında. 2003’den itibaren pazarlama ve yapımına başlanması öngörülüyor.

Taahhüt alanında grubumuz 2002 yılında münferiden ve ortaklık şeklinde gerek yurtiçinde, gerek yurtdışında oldukça önemli ve büyük projelere başlama hazırlığı içinde. Organizasyonu buna göre yapıyoruz. İlgilendiğimiz projelerin son safhaya gelmiş olanlarını şöyle sıralamak mümkün; Ankara-Eskişehir Demiryolu Rehabilitasyon Projesi, Adana Raylı Sistem İkinci Kısım Projesi, İstanbul Yenikapı-Şişhane Metro Sistemi Projesi, Astana Havaalanı Projesi.

TURİZMDE BÜYÜYECEĞİZ Turizmde de genişleme politikasına devam edeceğiz. Özellikle sinema, spor salonları ve otel işletmeciliği konusunda oldukça deneyimli ve marka haline gelmiş olan grubumuz bu yöndeki atılımlarını sürdürecek.


ZAMAN YETMİYOR Tenis oynamaya, klasik müzik konserlerine, felsefe kitaplarımı okumaya daha çok zaman ayırabileceğim.

Yaşım ilerledikçe, bir yandan kalan zaman azalıyor, diğer yandan kütüphanemde okunmayı bekleyen kitapların adedi artıyor. Bu çelişkili duruma köklü bir çare bulmalıyım. Kitaplarıma daha fazla zaman ayırabilmem için, yaşam tarzımı değiştirmeliyim. Uykuda kaybettiğim zamanı asgariye indirdim.

“ZOR BİR YIL OLACAK”

Aldo Kaslowski/Organik Holding

İKİNCİ YARIDA RAHATLAMA Dünyayı saran “duraklama” döneminden, 2002 yılının ikinci yarısından sonra çıkılacağını öngörüyorum. Türkiye’de de, yılın ikinci yarısından sonra artı büyümeye geçileceği konusunda ihtiyatlı beklentilerim var.

Bu derin krizinden üretimde verimlilik, kalitede Avrupa standartları, harcamalarda tasarruf ve ihracatta ise başarılı çalışmalarla çıktık.

TEDBİRLER İŞE YARADI Karlı olmayan yatırımlardan ve sübvansiyonlardan vazgeçtik. Her bir bölümümüzü bir kar merkezi olarak görmek istedik. Alınan bu önemli tedbirlerle, rekabet gücümüzü artırdık. Yeni yıla daha güçlü ve ümitli gireceğimiz kesindir.

2002 yılı için düşüncelerimiz şöyle: İç pazarda temkinli beklentilerimize rağmen, yatırımlarımızı sürdürerek büyümeye devam edeceğiz.

Dış pazarlarda, Avrupa başta olmak üzere, ertelettiğimiz yatırım projelerimize devam edeceğiz ve pazar payımızı artıracağız.

KARLI İŞLERE ODAKLANACAĞIZ Bunları gerçekleştirebilmek için stratejilerimizin ana unsurları şu şekilde olacak: Hızlı büyüyen, en karlı olan, teknolojik içeriği yüksek ve sinerji yaratan işlere odaklanmak.

Mevcut ARGE'mizde yeni yatırımlar gerçekleştireceğiz. Kendi teknolojimizi yaratıp, ihraç edebilmek önemli bir hedefimiz.

Fırsatları iyi değerlendirerek stratejik ve ufuklarımızı sınırlamayan ortaklıklar kurmayı istiyoruz. Konularımızda iç pazarda lider olmak, dış pazarlarda ise rakiplerimizden pay kaptırmak, ana hedeflerimizden ikisidir.

ESKİ DOSTLAR Özel yaşantımda ise hobilerime daha fazla zaman ayırmayı umuyorum. Örneğin daha sık yelkenle dolaşabilmek istiyorum. Nadiren görebildiğim dostlarıma daha fazla zaman ayırabilmeyi de arzuluyorum. Ama 2002 yılı zor bir yıl olacağa benziyor. Bu durumda özel yaşantım için tasarladığım planlarım herhalde başka bir yıla bırakılacak...

“GÜÇ TOPLAYACAĞIZ”

Adnan Polat/Polat Holding


YARALAR SARILACAK
Ekonomik kriz, ülkemizde her birey ve her kurum üzerinde erozyonlar yarattı. Polat Holding Topluluğu olarak bizler de olumsuz etkilendik. 2002 yılını bu erozyonların ortadan kaldırılması, idari ve mali bünyenin daha sağlıklı bir yapıya kavuşturulması dönemi olarak planladık. Tüm faaliyetlerimizi ve iş süreçlerimizi buna uygun olarak tasarladık. Kısaca, 2002 yılında herkes gibi yaralarımızı saracağız ve güç toplayacağız.

ÖZEL YAŞAM ASKIDA Aslında bu nedenlerden ötürü tüm vaktim iş için harcanacak. 2002 yılında özel yaşamıma ayıracağım zaman belki tüm yaşamımdaki en az ve en kısıtlı zaman olacak.

2002 yılı yeniden yapılanma ve geleceğe yönelik planlarımızın yeniden tasarlanacağı dönem olacak. Kısaca, iş hayatım çok yoğun olacağından, özel hayatıma çok zaman ayıramayacağım. Bu nedenle 2002 yılı için özel yaşamıma yönelik planlar yaptığım söylenemez.

“2002 YENİLİKLERİN YILI”

Kemal Zorlu/Mazhar Zorlu Holding

VERİMLİLİK ÖNEMLİ 2002 yılı için pek çok karar aldık. Kararlarımız doğrultusunda pek çok plan yaptık. Dolayısıyla, 2002 çok sayıda yenilik getirecek. Bunlar şöyle özetlenebilir; Şirket sermaye yapısını güçlendireceğiz. Borçlarımızı azaltacağız. Şirket birleşimlerini mümkün kılmak için gereken çalışmaları yapacağız. İhracattaki gelişimimizi sürdüreceğiz. Verimlilik katsayısını büyüteceğiz. Ürün çeşitlemesinde sınırlama getireceğiz. Müşteri hizmet memnuniyetini daha üst noktalara taşıyacağız.

HOBİLERİME ZAMAN AYIRACAĞIM Yeni bir yıl... Dolayısıyla yeni kararlar aldım.


Özel yaşamımda, daha planlı bir çalışma düzeni içerisinde iş yaşamımı sürdürme gayretinde olacağım. Dış ilişkileri ön plana çıkaracağım. Kendime daha çok zaman ayırıp, hobilerimle uğraşacağım. Sağlığıma daha fazla özen göstereceğim.

“İHRACATA AĞIRLIK VERECEĞİZ”

İbrahim Kefeli/Kefeli Holding

MAĞAZA SAYIMIZI ARTIRACAĞIZ Yeni yılda iş yaşamım için hedefim, iç piyasada mağazalarımızın sayısını daha da arttırmak. Aynı zamanda riskli bayileri ortadan kaldırmak. Bu şekilde pazar payımızı büyütmeyi amaçlıyorum. Dış piyasayı da unutmamak gerekiyor. İhracata ağırlık vereceğiz. Yeni yılda bu konulara hassasiyetle yaklaşacağım.

İKİ TANE SEYAHAT YAPACAĞIM İş yaşamımdan arta kalan zaman için de bir takım planlarım var. Yeni bir yıl söz konusu ne de olsa... 2002 yılında en çok, uzun zamandır hayalini kuruduğum iki seyahati gerçekleştirmek için çaba göstereceğim. Önceliği bunlara vereceğim.

“2001’İN NEGATİF İZLERİ SİLİNECEK”

Tülay Ağaoğlu/Tekofaks Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı

YÜZDE 20 BÜYÜME Tekofaks Şirketler Grubu olarak 2002 yılında, iş hacminde 2001 yılına göre yüzde 20 civarında bir büyüme hedefliyoruz. Sektörün içinde bulunduğu durgunluk döneminde 2002 yılında Tekofaks Panasonic olarak ağırlıklı “home cinema – evde sinema” kavramına ağırlık verecek, evde eğlenmenin alternatiflerini tüketiciyle paylaşacağız. Bu amaçla Türkiye’nin teknoloji sektöründeki tek yerel franchise mağazalar zincirini de yenilenen ve gelişen yüzüyle hedef kitlemize tanıtacağız.

SERVİS KORKUSUNA SON Ayrıca 2002 yılının ilk aylarında Türkiye’de servis anlayışını değiştirecek, tüketicinin servis korkusuna son verecek yeni projemizi de hayata geçireceğiz. Hem yurt geneline yayılacak mağazalar zinciri, hem de servis alanında geliştirilen yeni iş süreçlerini, 2002 yılında kurumsaldaki başarımızı bireysele de taşıyacak ve büyümemizi sağlayacak araçlar olarak görüyoruz. 

HUZURLU BİR İŞ YAŞAMI İÇİN Özel yaşamım için çalışma hayatımın daha huzurlu bir ekonomi ile 2002 ‘de devam etmesi dileğimle birlikte kendime biraz daha fazla zaman ayırabilmeyi umuyorum. Hobilerime yönelik faaliyetlere katılmayı, biraz daha fazla kitap okuyabilmeyi ve iş seyahati dışında da seyahat edebilmeyi planlıyorum. Tüm bu faaliyetlerin  huzuruma, beyin gücüme ve dolayısıyla iş verimime katkısı olacağına inanıyorum.

2002 yılının ülkemiz için üretime dayalı, gelişime açık bir yıl olmasını temenni ediyorum.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz