"Sabır taşı FED!"

ABD Merkez Bankası'nın, merakla beklenen faiz toplantısı sona erdi. İşte Açık Piyasa Komitesi toplantısından çıkan sonuç...

19 ARALIK, 20140
Paylaş Tweet Paylaş
Sabır taşı FED!
ABD Merkez Bankası (FED), yılın son Açık Piyasa Komitesi toplantısını yaptı. Toplantıda faizlerin sıfır seviyesinde tutulmasıyla ilgili "kayda değer süre" kelimelerinin kullanılıp kullanılmayacağı merakla bekleniyordu. Fed yetkilileri bu ifade yerine faiz artırmada sabırlı olunacağı mesajını verdi. Fed'in sabırlı kelimesinin daha önce kullanılan "kayda değer süre" ifadesiyle uyumlu olduğu belirtilerek faiz artırım sürecinin açıklanacak verilere göre şekilleneceğine işaret edildi.  

ARTIŞTA SABIRLI OLUNACAK

FED yetkilileri, faizlerin 2015'te yüzde 1,125 seviyesine yavaş bir şekilde artırılmaya başlanabileceğine işaret etti. Yetkililer, enflasyon ve işsizlikte Fed Açık Piyasa Komitesi'nin şu anki hedeflerine yönelik iyimser gelişmeler olursa, faiz artışının beklenenden daha erken bir zamanda gerçekleşebileceğine işaret etti.  

Fed yetkilileri ekonomik göstergelerin hedeflerin uzağında kalması durumunda faiz artışının daha sonraki bir süreye erteleneceğinin de altını çizdi. Fed yetkilileri, 2015'te enflasyonda yavaşlama beklediklerini ancak uzun vadede küçük değişimler öngördüklerini de açıkladı.  

FAİZ ARTIŞI NE ZAMAN OLABİLİR?
Analistler bu açıklamaların ardından, FED'den ilk faiz artışının 2015'in ortasında gelebileceğine işaret ediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz