Uzun vadeli istikrara odaklandık

Türkiye’nin gelecek stratejisinin bir çerçevesini çizdi.

1.06.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Uzun vadeli istikrara odaklandık


Uzun vadeye bakmak aynı zamanda nesiller arası adaleti de getiriyor. Bugün tüketirseniz çocuklarınız, torunlarınız bunu ödeyecek. Bundan sonraki dönemde mutlaka dışarıya daha fazla ağırlık vermemiz gerekiyor. İhracat, ihracat, ihracat... Üretim, yatırım, yüksek katma değerli üretim, bunu dünyaya satmak, değer üretmek ve ürettiğimiz değer kadar refahı artırmak. Modelin mutlaka bu olması gerekiyor.

ÖNEMLİ DÜZENLEMELER
YENİ KANUNLAR

Son 1 yıllık döneme baktığımız zaman çok önemli düzenlemeler yaptık. Yepyeni bir Türk Ticaret Kanunu'nu çıkardık. Borçlar Kanunu'nu, Muhakeme Usulleri Kanunu'nu ve en son Sermaye Piyasası Kanunu'nu yeniden yazdık. Toplam 3 bin maddelik yasal düzenlemeler bunlar. Bunun yanında finans mahkemeleri kuruyoruz. İstanbul Tahkim Merkezi ile ilgili yasamızı meclise gönderdik.

TASARRUFA DİKKAT
Yine önümüzdeki dönemde enerjide dışa bağımlılığın azaltılması, enerji verimliliği önemli bir konu. Petrol ve doğalgaz ithalatımız çok ve bu bizim makro dengelerimizi sürekli belli bir miktarda kırılganlaştırıyor Kamu ve özel kesimde israfı azaltmalıyız. Tasarruf oranlarımızı mutlaka artırmalıyız. Türkiye, dünyada tasarruf oranları en düşük olduğu birkaç ülkeden biri durumunda.
NELER YAPILMALI?
Sanayide yüksek katma değerli üretim yapısına mutlaka geçmeliyiz. AR-GE'ye daha fazla kaynak aktarmalıyız. İnovasyon ve yenilikçilik kültürünün yerleşmesi için daha büyük bir çaba içerisinde olmalıyız. İhracatta pazar çeşitliliğinin mutlaka artması ve finansmana ulaşımın kolaylaşması gerekiyor. Yatırım ortamının iyileşmesi için çabalarımız sürmeli. İşgücü piyasamızda hala katılıklar var Dikkat etmezsek bir sürü sonra Avrupa'nın düştüğü tuzaklara düşebiliriz. Bunlarla ilgili hazırlıklarımız var

“SİYASETİN ALANINI GENİŞLETMELİYİZ”
SOSYAL RESTORASYON

Türkiye olarak çok önemli bir ekonomik, siyasi transformasyon sürecinden geçiyoruz. Aynı zamanda bir sosyal transformasyonu da Türkiye'de sağlamamız gerekiyor. Buna bazıları sosyal restorasyon da diyor Çözüm süreci, Türkiye için tarihi öneme sahip. Burada yapılacaklar çok çok açık. Biz hep ülkemizde kardeşliği, milli birliği savunduk. Ülkemizde ortak değerler, ortak idealler etrafında tüm toplumumuzu, tüm nüfusumuzu kucaklamayı hep savunduk.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz