Yellen: Kademeli faiz artışları olabilir

Fed Başkanı Janet Yellen, "Kademeli faiz artışları büyük ihtimalle izleyeceğimiz yol olarak gözüküyor" diye konuştu.

11.04.2017 12:09:270
Paylaş Tweet Paylaş
Yellen: Kademeli faiz artışları olabilir
ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Janet Yellen, kademeli faiz artışlarının olası olduğunu belirterek, Fed'in enflasyon seviyesinin gerisinde kalmak istemediğini söyledi.

Yellen, Michigan Üniversitesinde yaptığı konuşmada, Amerikan ekonomisi ve Fed'in para politikasına dair değerlendirmelerde bulundu. Yellen ayrıca olağanüstü teşvik edici para politikası döneminin sonuna gelinmekte olduğunu söyledi.

ABD ekonomisinin Fed'in hedefleri olan tam istihdamı ve yüzde 2'lik enflasyon seviyesini yakaladığına işaret eden Yellen, "Kademeli faiz artışları büyük ihtimalle izleyeceğimiz yol olarak gözüküyor. Enflasyon eğrisinin gerisinde kalmak istemiyoruz." dedi.

"Faiz artırımlarını hızlandırmak zorunda kalabiliriz"

Yellen, Fed'in faizlerin kademeli artırımında çok beklemesi durumunda ekonominin aşırı ısınabileceğine dikkati çekerek, bu durumda bankanın faiz artırımlarını hızlandırmak zorunda kalacağını, bunun ise resesyona neden olacağını vurguladı.

Amerikan ekonomisinde işsizlik oranının geçen ay yüzde 4,5'e düşmesi hakkında da yorumda bulunan Yellen, bunun enflasyonu artırabileceğini belirtti.

Yellen, Amerikan ekonomisinin potansiyel büyüme oranının yüzde 2'nin altında olduğuna inandığını kaydederek, ABD Kongresi'nin ekonomik büyümeyi hızlandırmak için adımlar atabileceğini ifade etti.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz