Yeni Türkiye yeni fırsatlar

Krizin ardından tüm dünyada yeni bir küresel yapılanma arayışı var.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Yeni Türkiye yeni fırsatlar

Geleneksel kurumlar bile kendilerini değiştirmek, yapılanmak için çalışıyor. Dünya Ticaret Örgütü’nden IMF’ye kadar bunun örneklerini görmek mümkün. Batıdan doğuya açılan fırsat penceresi ise özellikle Türkiye için önemli avantajlar sunuyor. En önemlisi, tüm bu gelişmelerin Türkiye’nin iç dinamiklerinde önemli değişimler yaratacağı görüşü hakim. Uludağ Ekonomi Zirvesi’nde “Yeni Türkiye Yeni Fırsatlar” panelinde yer alan konuşmacılar da bu yönde mesajlar veriyor. Her biri, kendi penceresinden gördüğü yeni Türkiye’nin profilini ise şöyle aktarıyor...

MUHARREM YILMAZ/ TÜSİAD BAŞKANI
“BATI YENİDEN YAPILANIYOR”
“Aşağı yukarı yarısı dış ticarete dayalı bir ekonomisi olan ülkemizde, bir durum analizi yapmak için önce dünyaya bakmamız lazım. 2008'den bu yana devam eden küresel krizi iyi okumak gerekli. Aslında mevcut küresel krizi, 20 yıllık küreselleşme sürecinin geciktirilmiş sorunları ortaya çıkardı. Bu, sadece finansal bir kriz değil. Dünya, globalleşme sürecinin gerektirdiği yapıları kuramadığı için bu durumda.

Bu krizden çıkabilmemiz için önümüzdeki dönemde yeni bir iktisadi düzeni, yeni bir küresel yönetişim modelini konuşuyor olmamız lazım. Klasik büyüme anlayışıyla insanların mutluluğunu, refahını sağlamak hatta sürdürmek pek mümkün değil. Yeni dönemde davranışsal iktisat teorilerine daha fazla önem vermemiz, anlamamız, dikkat etmemiz gerekli. Bankacılık birliği, ortak mali kural gibi Avrupa Birliği üzerinden konuştuğumuz reformların dünyaya yayılması önemli. Bunun ipuçlarını da görüyoruz. Esasen Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı Anlaşması (TTIP) bunun bir örneği.

AB İŞİNDE HIZLANMAK GEREK
Batı dünyası yeniden yapılanıyor. Avrupa Birliği ve Amerika birlikte yaklaşık 30 trilyon dolarlık bir ekonomi oluşturuyor. Buna Kanada, Meksika gibi ülkeleri de ilave ettiğinizde dünya ekonomisinin yaklaşık yüzde 50'sinden söz ediyorsunuz demektir. Burada bizim açımızdan regülasyonlar ve standartlar çok önemli. Sadece yüzde 3'lük verginin kalkmasının yaratacağı ticaret hacmi önemli değil.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz