2023 hedefi 45 milar dolar

Elektrik-elektronik pazarı, geçen yıl AB'ye ihracatını en çok artıran sektör oldu.

1.08.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
2023 hedefi 45 milar dolar
Elektronik
AVRUPA’NIN ÜRETİM MERKEZİ
Beyaz eşyadan televizyona, kablodan elektrikli alet ve makinelere kadar pek çok farklı üreticiyi barındıran elektrik-elektronik pazarı, geçen yıl AB'ye ihracatını en çok artıran sektör oldu. Sektör ihracatını bu yıl yüzde 4 artırarak 12 milyar 657 milyon dolara ulaştırdı. AB'nin beyaz eşya ve renkli IV alıcısı üretim merkezi haline gelen Türkiye, yılın ikinci yarısında da ihracatını artırma hedefine yoğunlaştı. Ayrıca son yıllarda elektrik üretim ve dağıtım ekipmanları ile kablo sektörleri ihracatında hızlı bir artış görülüyor.

KRİZDEN ETKİLENDİ
Euro Bölgesi'nde devam eden kriz ve dünya ekonomisindeki belirsizlik elektrik-elektronik sektörünün ihracat pazarlarını çeşitlendirmeyi zorunlu kılıyor. İstanbul Elektrik-Elektronik, Makine ve Bilişim İhracatçıları Birliği (TET) bu amaçla farklı coğrafyalarla firmaları buluşturan ticaret heyetleri çalışmalarına 2013'te de devam ediyor. Mart ayında Fas ve Cezayir ile başlayan ve haziranda Vietnam-Tayland ile süren ticaret heyeti faaliyet programı Avustralya, Şili, Arjantin, Angola ve Kamerun ile devam edecek.

İHRACATTA BÜYÜYECEK

Sektör, Türkiye'nin toplam ihracatındaki payını önümüzdeki 5 yıllık dönemde yüzde 10'ların üzerine çıkarmayı hedefliyor. 2013 yılı ihracatı için 13,5 milyar dolar, 2023 yılı ihracatı için ise 45 milyar dolar hedefi var. TET Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Kemal Ebiçlioğlu, "Sektörümüzün uzun vadeli bu hedefi tutturabilmesi için yıllık ortalama yüzde 11,5 oranında büyüme göstermesi gerekiyor. Bu oranı sürdürülebilir kılarsak, 45 milyar dolarlık ihracat hacmine rahatlıkla ulaşacağımıza inanıyoruz” diyor

Türkiye ve dünya ekonomisine yön veren gelişmeleri yorulmadan takip edebilmek için her yeni güne haber bültenimiz “Sabah Kahvesi” ile başlamak ister misiniz?


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz