Akıllı ürünlerin payı artıyor

Türkiye, Avrupa'da en fazla cep telefonuyla konuşan 2'nci ülke.

1.02.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Akıllı ürünlerin payı artıyor
Cep telefonu
4 CEPTEN 1'İ AKILLI
 Bunun sonucunda cep telefonu sahipliği ve satışları da oldukça yüksek. Neredeyse Türkiye'de bir kişiye 2 cep telefonu düşüyor ve ayda 1 milyon cep telefonu satılıyor. 2010'da, 2009'a göre yüzde 13 büyüyen pazarda, 11,3 milyon cep telefonu satıldı. Geçen yıl ise toplam cep telefonu satışları 13 milyonu buldu. Pazarda en hızlı büyüme ise akıllı telefon satışlarında yaşanıyor. Akıllı telefonların pazar payı ilk kez yüzde 24'e ulaştı. Böylece satılan her 4 cep telefonundan 1'i akıllı ürünlerden oluştu.

ÖTV ARTIŞI PROBLEM
Uzmanlara göre her çeşit ürünün dünyayla aynı anda Türkiye pazarına girmesi, pazarın en önemli artıları. Ayrıca GSM operatörlerinin sunduğu kam-panyalı satışlar da tüketicilerin yüksek fiyatlı akıllı telefonlara daha rahat ulaşmasını sağlıyor. Pazarın en büyük sıkıntıları arasında ise ilk sırada yüksek vergi oranları var. Ürün fiyatlarının yurtdışındakilere göre daha yüksek olması, taklit ve kaçak ürünlerin sayısını artırıyor. Ayrıca ÖTV artışı da satışları olumsuz etkiliyor.

BÜYÜME SÜRECEK
2012'de pazarın, 2011'e göre yüzde 15 büyüyeceği, cep telefonu satışında ise 15 milyona yaklaşacağını öngörülüyor. Türkiye'nin cep telefonu pazarında Avrasya'nın ikinci büyük pazarı olduğunu söyleyen Nokia Türkiye Genel Müdürü Çiçek Uyansoy ican, şu değerlendirmeyi yapıyor: "Pazardaki büyüme, akıllı telefonlar ve GSM operatörlerinin avantajlı kampanyaları sayesinde arttı. 2011 'in ocak-eylül döneminde akıllı telefonların satışı 2,5 milyona ulaştı. 2012'de de akıllı telefonlardaki büyümenin hızla sürmesini bekliyoruz."

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz