Anadolu büyüyor

"Büyüme Anadolu'da devam ediyor. 2012 hedefimiz, 50 milyar lira ciroya ulaşmak.”

1.09.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Anadolu büyüyor
AVM

YÜZDE 40 BÜYÜME
Türkiye genelinde 309 AVM bulunuyor. Yeni açılan AVM'lerle birlikte toplam kiralanabilir alan 8,1 milyon metrekareye yükseldi. Sektördeki en önemli değişiklik, Anadolu'nun ağırlığını artırması. Çok değil 2 yıl öncesine kadar AVM'lerin yarısı İstanbul'dayken bu durum Anadolu'nun lehine değişiyor. Bugün AVM'lerin yüzde 61 'i Anadolu'da bulunuyor ve bu oranın yeni yatırımlarla birlikte daha da artması bekleniyor. 2010'da yüzde 32'nin üzerinde büyüyen sektörün cirosu, geçen yıl yüzde 40 artarak 39 milyar TL'ye yükseldi. Sektördeki toplam yatırım tutarı ise 35 milyar doları buldu.

8 YIL ERTELENDİ
81 ilin 52'sinde alışveriş merkezi bulunuyor. Ancak 20 bin metrekare üzerindeki büyük AVM'lerin 3 büyük şehirde yoğunlaşması, sektördeki yeni yatırımların devam edeceğine işaret ediyor. Sıkıntı yaratacağı düşünülen yasa ise yapılan yeni düzenlemeyle birlikte 8 yıl sonrasına ertelendi. Yasada değişiklik yapıl-masaydı AVM'ler kiralarda döviz artışı yapamayacaktı. Yasanın ertelenmesi, sektördeki yabancı yatırımların da önünü açmış oldu.

HEDEF 50 MİLYAR

Bu yılın sonunda sektörün yüzde 28,2 büyümesi ve 50 milyar TL'yi yakalaması bekleniyor. Önümüzdeki dönemde AVM yatırımlarında öne çıkacak bir önemli trend de satın almalar olacak. Özellikle ekonomik krizden etkilenen yabancı grupların yeni AVM inşa etmektense satın almalara yönelmesi bekleniyor. Alışveriş Merkezleri Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Hakan Kodal, sektörü şöyle değerlendiriyor:

"Büyüme Anadolu'da devam ediyor. 2012 hedefimiz, 50 milyar lira ciroya ulaşmak.”

Türkiye ve dünya ekonomisine yön veren gelişmeleri yorulmadan takip edebilmek için her yeni güne haber bültenimiz “Sabah Kahvesi” ile başlamak ister misiniz?


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz