Antrepo sayısı hızlı artıyor

Antrepo sayısının artmasıyla şirketlerin lojistik kapasiteleri de gelişti.

1.06.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Antrepo sayısı hızlı artıyor
Lojistik
PERFORMANS OLUMLU
Türkiye, Dünya Bankası'nın raporuna göre lojistikte dünyada 39'uncu sırada yer alıyor. 2009'da krizin etkisiyle gerileyen sektör, 2 yıl içinde neredeyse cirosunu 2 katına çıkardı. 2009 yılında 127 milyar TL olan sektörün büyüklüğü, geçen yıl 258 milyar TL'ye yükseldi. 2 yıl içinde yüzde 100'ün üzerinde büyüme yaşandı. Sektörde en fazla büyümenin yaşandığı alan ise artan dış ticaret hacmine bağlı olarak depo ve antrepo hizmetleri oldu. Antrepo sayısının artmasıyla şirketlerin lojistik kapasiteleri de gelişti.

FİYAT REKABETİ

Sektörün büyümesini tetik-leyen en önemli unsur, ihracattaki artış. Geçen yıl 135 milyar dolarlık ihracatın 73,6 milyar dolarlık bölümü denizyolu ile taşındı. Bunu karayolu ve hava yolu taşımacılığı izledi. Aynı zamanda iç tüketimin de artması, sektörü büyütüyor. Tüketim, Anadolu'ya açıldıkça taşıma ve depolama faaliyetleri gelişiyor. Lojistik şirketlerinde gümrük müşaviri istihdam edilememesi, kayıtdışılık ve fiyat odaklı rekabet sektörü olumsuz etkiliyor.

2011 AŞILACAK

Lojistik sektörünün 2012'de çift haneli büyümesi bekleniyor. 3 bine yakın şirketin olduğu sektörü değerlendiren Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Üretenleri Derneği (UTİKAD) Yönetim Kurulu Başkanı Turgut Erkeskin, şunları söylüyor: "Türk taşımacılık ve lojistik sektörünün önümüzdeki yıllarda da büyüme trendini sürdürmesini öngörüyoruz. Bu büyümede, Türkiye'nin iç ve dış ticaret hacmi ile Türkiye üzerinden üçüncü ülkelere yapılacak transit taşımacılık etkili olacak. UTiKADolarak2012 yılında beklentimiz, sektörün yüzde 18 oranında bir büyüme göstereceği yönünde.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz