Arazi arayışı hızlanacak

Güneş enerjisinden elektrik üretimi, yeni gelişen alanlardan biri.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Arazi arayışı hızlanacak
Güneş enerjisi
YASA ÇIKTI
Bu alanda yatırım yapacaklara ciddi teşvikler veriliyor. Türkiye'de ise sektör, yeni yeni gelişiyor. Merakla beklenen yasanın meclisten çıkmasının ardından şimdi yatırımcılar lisans almak için bekliyor. Bu yıl lisans alımlarının tamamlanması, gelecek yıldan itibaren de güneş santrallerinin kurulması bekleniyor. Geçen yıl yasanın çıkmasıyla sektörün cirosu ise yüzde 366 büyüyerek 1 milyon Euro seviyesinden 7 milyon Euro'ya yükseldi.

LİSANSLAR ALINACAK

Yasayla birlikte güneş santrali kurma lisansı alan yatırımcıların gündeminde arazi arayışı bulunuyor. Başta Konya, Antalya ve Denizli olmak üzere belirlenen 16 ilde yatırımcıların enerji santralleri kurmak için uygun arazi arayışları devam ediyor. Bu noktada sektörün en önemli sorunu geniş, bölünmemiş arazileri temin etmek. ilkyatırım maliyeti rüzgar santralleri ile aynı olsa da daha sonrasında güneş santrallerinin bakım masrafının daha düşük olması sektörün en önemli avantajı. Çevreci enerji olması da kredi ve teşviklere erişimi kolaylaştırıyor.

POTANSİYELİ YÜKSEK
Yasa, evlerinin veya fabrikalarının üzerine güneş santrali kuran küçük girişimcilerin, ürettikleri elektriği devlete satmasına imkan tanıyor. Bu da sektörün potansiyelini artırıyor. Güneş Enerjisi Sanayicileri ve Endüstrisi Derneği Başkanı Ateş Uğurel, yeni gelişen sektörü şöyle değerlendiriyor: "2014'e kadar bireysel yatırımcılarla birlikte 1.200 megavat gücünde güneş santrallerinin kurulmasını bekliyoruz. Bu sayede yılda 930 bin megavat elektrik üretimi güneş enerjisi kullanarak sağlanacak. Sektörün cirosu 1 milyar 200 milyon Euro'ya yükselecek."

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz