Birleşmeler yaşanacak

Türkiye ilaç sektörü 10 milyar dolarlık büyüklüğüyle Avrupa'nın en büyük 6'ncı pazarı.

1.01.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Birleşmeler yaşanacak
İlaç

AVRUPA'DA 6'INCI
Türkiye ilaç sektörü 10 milyar dolarlık büyüklüğüyle Avrupa'nın en büyük 6'ncı pazarı. Ancak son 7 yıldır fiyat ve geri ödeme sistemlerinde yaşanan reformlar pazarda büyük değişikliklere yol açtı. Bunların sonucunda da hem pazarın büyümesi yavaşladı hem de şirketlerin ciro ve kârlılıkları azaldı. 2007'de yüzde 30'a yakın büyüyen sektör, 2009'da yüzde 3 küçüldü. Son 2 yıldır da hükümetin ilaç fiyatlarında yüzde 41 'e varan indirim uygulamaları, pazardaki büyümeyi yüzde 5'ler seviyesinde tuttu.

SORUNLAR ARTTI Yaşlanan nüfusla birlikte sağlık harcamalarının artması ve Türkiye'nin jenerik ilaç üretimindeki potansiyeli, sektörün en önemli artıları arasında. Ancak hükümetin ilaç harcamalarını kontrol altına almak için fiyatlarda yaptığı indirim ve iskon-to oranlarını artırması pazarda ciddi sıkıntı yaratıyor. 300'e yakın ilaç şirketinin bulunduğu sektörde yüzde 40'ın üzerine çıkan fiyat indirimleri yeni yatırımların da durmasına neden oluyor. Ayrıca sektörde belirsizlik yaratarak hastaları ve eczacıları olumsuz etkiliyor.

YATIRIMLAR DURACAK Önümüzdeki döneme ilişkin büyüme tahminleri olumlu değil. Yatırımların durmasıyla birlikte işten çıkarılmaların yaşanması ve birçok uluslararası ilaç şirketinin Türkiye pazarından çekilmesi gündemde. Bilim ilaç Genel Müdürü Dr. Erhan Baş, sektörle ilgili şu değerlendirmede bulunuyor:"Önümüzdeki dönemde ilaç fiyatlarının düşmesiyle birçok şirket daha da zor bir döneme girecek. Özellikle orta büyüklükteki şirketlerin el değiştirmesi veya birleşmesi kaçınılmaz. Bu durum sektördeki kon-solidasyonları artıracak."

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz