Büyüme beklenmiyor

İç pazarda azalan taleple birlikte olumlu gidişatın tersine dönmesiyle üretim yüzde 10'a yakın azaldı.

1.01.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Büyüme beklenmiyor
Otomobil
ZOR BİR YILDI
Hükümetin ekonomiyi soğutma politikasından en çok etkilenen sektörlerin başında, otomotiv geliyor. 2011 'de Avrupa'daki krizin etkisiyle ihracat azalmıştı. Ancak, iç pazarda artan talep can simidi oldu. 20İ0'da toplam 509 bin 784 adet otomobil satılırken bu rakam 2011 'de yüzde 16 artarak 593 bin 519'a yükseldi. Satışlarda ithal binek araçlar ağırlığını korudu. En büyük artış, ithal modellerde yaşandı. Ancak 2012, sektör için zor bir yıl oldu. ihracatın yanı sıra iç pazarda da azalan taleple birlikte olumlu gidişatın tersine dönmesiyle üretim yüzde 10'a yakın azaldı.

TELAFİ ARAYIŞI

Sektörün sorunları arasında yüksek vergiler bulunuyor. Vergilerdeki artışlar satışları yavaşlatıyor. Özellikle 1.600 CC'den küçük araçlarda geçtiğimiz eylül ayında yapılan ÖTV artışının, otomotiv satışları üzerindeki olumsuz etkisi bu yıl daha fazla hissedilecek. Sektördeki ithalatın payı da yüzde 70 gibi yüksek düzeyde seyrediyor. AB ülkelerindeki krizin devam ediyor olması ve bunun hafif ticari araç ihracatını olumsuz etkilemesi ise sektörün diğer büyük sorunu. AB'ye azalan ihracat ABD pazarına yönelerek telafi edilmeye çalışılıyor.

DEĞİŞİKLİK YOK

İç ve dış talebin azalması ve ÖTV artışıyla birlikte 2013'te, pazarda önemli değişiklik beklenmiyor. Otomotiv Sanayi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Kudret Önen, sektörü şöyle değerlendiriyor: "AB pazarının küçülmesiyle bazı üreticilerime, ABD'ye ihracatını artırmaya başladı. Ancak bu koşullarda 2013'te üretim ve ihracatta önemli değişiklik beklemiyoruz. 2012'yle paralel biryıl olacak.”

Türkiye ve dünya ekonomisine yön veren gelişmeleri yorulmadan takip edebilmek için her yeni güne haber bültenimiz “Sabah Kahvesi” ile başlamak ister misiniz?


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz