Büyüme paketli pazarda

Türkiye, 4 kilogramlık tüketimle dünyanın en büyük 3'üncü pazarı.

1.09.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Büyüme paketli pazarda

(Kuruyemiş)

YÜZDE 15 BÜYÜME Dünyada en fazla kuruyemiş iran ve Lübnan'da tüketiliyor. Türkiye ise kişi başına düşen 4 kilogramlık tüketimle dünyanın en büyük 3'üncü pazarı. Yıllık üretimin 500 bin ton olduğu pazarın cirosu 2008'de 2,5 milyar TL iken 2 yıl içinde 3 milyar TL seviyesine çıktı. Ancak sektörde esas büyüme tüketicilerin bilinçlenmesi, market sayısının artması ile paketli kuruyemiş pazarında yaşanıyor. Yılda yüzde 15 ila 20 arasında büyüyen pazarın yıllık cirosunun 450 milyon dolar olduğu tahmin ediliyor. Bu alanda en büyük üretici marka ise Tadım. Onu sırasıyla Peyman ve Penguen izliyor.

MEVSİMSEL ETKİ Sektörün en önemli avantajı son yıllarda krizle birlikte insanların daha çok evde kalmaya başlaması ve kuruyemiş tüketimini artırması oldu. Pazarın en önemli sorunu ise hammadde temini. iki yıl önce yaşanan kuraklıktan dolayı sektörde arzu edilen kalitede ürün bulmak da zorlaşmıştı. Ancak son dönemde ürün sıkıntısı yaşanmıyor.

SAĞLIK NİŞ ALAN 2012'de de bu yıl olduğu gibi sektörün yüzde 10 ila 15 arasında büyümesi bekleniyor. Ancak sektörün geleceğinin tuzsuz, kavrulmamış sağlıklı atıştırmalık olarak adlandırılan kuruyemişlerde olduğu belirtiliyor. Sektörün potansiyelinin gittikçe arttığını söyleyen Papağan Kuruyemiş Genel Müdürü Kani Emekçi, "Kuruyemişin keyif verirken sağlıklı olması da son dönemde tüketimi daha cazip hale getirdi. Önümüzdeki dönemde tüketicilerin markalı paketli kuruyemişe yönelik ilgisinin yükseleceğini düşünüyoruz. Sağlıklı, diyet ürünler sektörün niş alanı olacak."

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz