Büyüme sürüyor

Franchise zincirlerin gelişmesindeki en önemli etken, yönetim. Vasat yönetilen bir zincir büyüyemezken, iyi yönetilen bir zincir sıfırdan yola çıksa bile hızla markalaşabiliyor.

25 MART, 20140
Paylaş Tweet Paylaş
Büyüme sürüyor
(Franchising)


YABANCILAR İLGİLİ
İstikrarlı ekonomisi, genç nüfusu ve Asya marketlerine olan açılış kapısı konumundan dolayı, ABD'den Hindistan'a kadar tüm ülkeler ve markaları Türkiye pazarına girmek istiyor. Bugün Türkiye'de zincir işletmelerin sayısı 1.876. Bunların yüzde 24'ü yabancı, yüzde 74'ü ise Türk kökenli markalardan oluşuyor. Zincirlere bağlı şube sayısı ise 50 bin civarında. Franchise veya bayilik verenler işletmelerin sayısı 1.471. Bunların zincirler içindeki oranı ise yüzde 78. Sadece kendi şubelerini açıp kendileri işleten zincirlerin oranı ise yüzde 22.

ETKİN YÖNETİM
Franchise zincirlerin gelişmesindeki en önemli etken, yönetim. Vasat yönetilen bir zincir büyüyemezken, iyi yönetilen bir zincir sıfırdan yola çıksa bile hızla markalaşabiliyor. Alışveriş merkezlerinin markalara yer vermesi ve müşterilerin en kısa zamanda kaliteli mal ve hizmet satın almak istemesi de zincirlerin gelişmesindeki önemli faktörlerden biri. Müstakil perakendecilerin sürekli yaptıkları hatalar ve ihmaller ise franchise zincirlerin tüketiciler tarafından tercih edilmesinde ve gelişmesindeki diğer bir önemli etken.

EĞİTİME DEVAM
Sektör, 2013 yılı sonunda zincir marka sayısının bir önceki yıla göre yüzde 10 artışla 2.031 'e ulaşmasını hedefliyor. Franchising Derneği (UFRAD) önümüzdeki dönemde de franchise veren zincirlerin ülke ekonomisine kalıcı fayda sağlaması için franchise sistemlerini tam kurmaları, doğru işletmeleri konusunda seminerlere devam edecek. UFRAD Başkanı Dr. Mustafa Aydın, "Hedefimiz, markalarımızın global pazarlarda hak ettikleri yeri almaları için çalışmalara devam etmek ve ekonomiye daha fazla katkı sağlamak" diyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz