"Büyüme yavaşlayacak"

Pazar yüzde 11 küçüldü.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Büyüme yavaşlayacak

DÜNYADA 4’ÜNCÜ
Türkiye, çimento üretiminde Avrupa'da 1 'inci, dünyada ise Çin, Hindistan ve ABD'nin ardından 4'üncü sırada yer alıyor. Yılda 68 milyon tonun üzerinde üretim yapılıyor. Üretimin üçte biri 90'ın üzerinde ülkeye ihraç ediliyor. En fazla ihracat ise Irak ve Suriye'ye yapılıyor. Sektörün toplam ihracat tutarı geçtiğimiz yıl 1 milyardan 900 milyon dolara geriledi. 2011 'de sektörün cirosu da 4,5 milyar dolardan 4 milyar dolara düştü. Pazar yüzde 11 küçüldü.

MALİYET SORUNU
Sektörde 48 fabrika faaliyet gösteriyor. Sorunların başında da fazla kapasite geliyor. Bu sorun, ihracatla çözülmeye çalışılsa da krizden dolayı Rusya, ispanya ve İtalya'dan alınan siparişlerin azalması sıkıntıya neden oluyor. ihracattaki kayıplar, Libya ve Cezayir gibi yeni pazarlarla giderilmeye çalışılıyor. Başka bir sorun da artan enerji maliyetleri. Fiyat rekabetinin yoğun olduğu sektörde maliyetlerdeki artış çimento fiyatına yansımıyor. Üretim geçen yıl yüzde 2 oranında artmış olsa bile pazarın cirosu fiyatların artmamasından dolayı yüzde 11 daraldı.

YÜZDE 5 BÜYÜME
2012'de pazarın büyüklüğünün 4 milyar dolar ile 4,5 milyar dolar arasında kalması bekleniyor. En iyi tahmin ise pazarın yüzde 5 büyüyeceği yönünde. Bu büyüme gerçekleşirse sektörün cirosu 4,2 milyar dolara çıkacak. Ancak artan enerji maliyetleri üreticileri zorlamaya devam edecek. Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Güçlü, şu değerlendirmeyi yapıyor: "Daha hafif ve dayanıklı ürünler geliştirmek için inovasyon yatırımlarını artırıyoruz. Bunun için katma değerli ürün yatırımları ve ihracatta yeni pazar arayışlarımızı hızlandırdık."

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz