"Çin olumsuz etkileyecek"

ihracat 2011'de yüzde 8,2 büyüyerek 1,7 milyar dolar seviyesine ulaştı.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Çin olumsuz etkileyecek
Doğal taş
MERMER ZENGİNİ Türkiye, özellikle mermer ve traverten rezervlerinde dünyanın en zengin ülkesi. Bu açıdan sektör, önemli bir ihracat potansiyeline sahip. ABD'deki ekonomik durgunluğa ve AB ülkelerinde patlayan ekonomik krize rağmen ihracatını artıran sektör, 2010'da yurtdışı satışlarından 1,5 milyar dolar gelir elde etti. 2009'a göre ihracatı yüzde 25 oranında arttı. Geçen yıl ise ihracattaki büyüme azaldı. ihracat 2011'de yüzde 8,2 büyüyerek 1,7 milyar dolar seviyesine ulaştı.

ENERJİ SORUNU Ara eleman sorunu ve yüksek enerji maliyetleri sektördeki üreticileri olumsuz etkilemeye devam ediyor. Bunun yanında ABD, Çin ve AB olmak üzere ihracat pazarlarındaki daralma da sektörün çözüm aradığı diğer konular arasında. Bu sorunun çözümü için sektör ihracat rotasını Orta Doğu ve Kuzey Afrika ülkelerine çevirdi. Bu bölgelerde yeni yapılacak inşaat projeleri içinde yer almayı hedefliyor. Sektörün bir diğer büyüme şansı gördüğü alan da yurtiçi konut projeleri.

7 MİLYAR DOLAR 2012 yılı başta mermer olmak üzere doğal taş ihracatçıları açısından hiç de kolay geçeceğe benzemiyor. ABD ve Avrupa ülkelerindeki krizin yanı sıra önemli ihracat pazarlarından Çin'de inşaat yatırımlarının yavaşlayacak olması sektörü olumsuz etkileyecek. Ege Maden ihracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Arslan Erdinç, sektörü şöyle değerlendiriyor: "Hedefimiz Cumhuriyet'in 100'üncü yıldönümünde ihracatımızı 7 milyar dolar seviyesine çıkarmak. Başta enerji olmak üzere gerekli destekler sağlandığında bu hedefe ulaşacağımıza inanıyoruz."

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz