Daralma devam edecek

Türkiye ilaç sektörü dünyanın 14'üncü, Avrupa'nın ise 6'ncı en büyük pazarı.

1.05.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Daralma devam edecek
İlaç
BÜYÜME AZALDI
Sektörde 49 üretim tesisi, 300 şirket faaliyet gösteriyor. Toplam çalışan sayısı ise 30 bin civarında, Ancak son dönemde hükümetin sağlık sektöründe yaptığı reformlar pazarda büyük sıkıntılara yol açtı. Pazarın büyümesi dolar cirosu bazında yüzde 9 yavaşladı. Ayrıca şirketlerin ciro ve kârlılıkları düştü, 2007'de yüzde 30'a yakın büyüyen sektör geçen yıl ciro bazında dolar olarak yüzde 8,8 daraldı.
2 MİLYAR EK MALİYET
Yaşlanan nüfusla birlikte sağlık harcamalarının artması ve Türkiye'nin jenerik ilaç üretimindeki potansiyeli. sektörün en önemli artıları arasında. Ancak geçtiğimiz kasım ayında hükümetin ilaç harcamalarını kontrol altına almak için fiyatlarda indirim ve iskonto oranlarını artırması pazarda ciddi sıkıntı yaratıyor. 300'e yakın ilaç şirketinin bulunduğu sektörde yüzde 40'ın üzerine çıkan fiyat indirimleri sektöre 2 milyar TL'lik ek maliyet getirdi, Bu durum sektörde yeni yatırımların da durmasına neden oldu.
YATIRIMLAR DURACAK
Önümüzdeki döneme ilişkin büyüme tahminleri olumlu değil. Cironun geçen yıl olduğu gibi yüzde 9 daralması bekleniyor. Yaşanan sorunlara acilen rasyonel bir çözüm bulunması gerektiğini söyleyen ilaç Endüstrisi işverenler Sendikası Genel Sekreteri Turgut Tokgöz, şu değerlendirmede bulunuyor: "Endüstrimizin ve eczacılarımızın sıkıntıları devam ediyor, Bu yıl, pazarın kutu ölçeğinde aynı kalacağını, 2011 yılındaki uygulamaların yansıması olarak ise tutar ölçeğinde daralmanın devam edeceğini tahmin ediyoruz."


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz