Fiyat olumsuz etkiliyor

Süt ve süt ürünleri ihracatı geçen yıl yüzde 35 büyüyerek 227 milyon dolar oldu.

1.06.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Fiyat olumsuz etkiliyor
Süt
TÜKETİM DÜŞÜK
Türkiye, yıllık 14 milyon ton süt üretimiyle dünyanın en büyük 15'inci üreticisi. Ancak kişi başına düşen süt tüketimi, gelişmiş ülkelerin çok gerisinde. Türkiye'de kişi başına düşen yıllık süt tüketimi, 26 kilo seviyesindeyken bu rakam ABD'de 292, AB'de ise 342,5 kilo seviyesinde. Okul sütü projesiyle birlikte tüketiminin artırılması, süt içme bilincinin yaygınlaştırılması hedefleniyor. Süt üretimi ise 2010'a göre 2011 'de yüzde 4 artarak 14 milyon tona yükseldi. En hızlı artış ise ihracatta yaşanıyor. Süt ve süt ürünleri ihracatı geçen yıl yüzde 35 büyüyerek 227 milyon dolar oldu.

SINIFLANDIRMA ŞART

Kayıtdışı, küresel ısınma ve sürdürülebilir hayvancılıkta yaşanan sorunlar sektörü olumsuz etkiliyor. Ancak tüm bunlara rağmen sektörün en önemli sorunu sütte kaliteye göre sınıflandırılma yapılamaması. Diğer ülkelerde süt içerdiği protein değerlerine göre fiyatlandırılırken Türkiye'de böyle bir uygulama bulunmuyor. ihalelerde düşük fiyata göre karar veriliyor. Bu da sektördeki olumsuzlukları beraberinde getiriyor.

ÇİN HEDEFİ
Süt üretiminin 2012'de 15 milyon tona ulaşması bekleniyor. Sektörün en önemli hedefi ise ihracatı artırmak. Bunun için başta Çin olmak üzere Rusya, Belarus ve Kazakistan'a ihracat sektörün en önemli gündem maddesi. SETBİR Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yörük, sektörü şöyle değerlendiriyor: "Geçen yıl süt tozu üretimine verilen küçük bir teşvikle ihracatta çok büyük artış yaşandı. Eğer sektör ihtiyaç duyduğu dönüşümü sağlayabilirse Ortadoğu, Rusya, Orta Asya ve Kuzey Afrika'nın en önemli süt ve süt ürünleri tedarikçisi olabilir.”


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz