Gelecekten umutlu

2011 yılında 250 cc'ye kadar olan motosikletlerin ÖTV oranında yapılan indirim sonucu satışlarda yüzde 47'lik bir artış yaşandı ve satış adedi 199 bine ulaştı.

31.10.2014 20:12:020
Paylaş Tweet Paylaş
Gelecekten umutlu


İNDİRİM ETKİLEDİ

Türkiye motosiklet sektörü, yıllık satışları milyon adetlerle ifade edilen Uzakdoğu pazarlarına göre çok küçük bir pazar. 2011 yılında 250 cc'ye kadar olan motosikletlerin ÖTV oranında yapılan indirim sonucu satışlarda yüzde 47'lik bir artış yaşandı ve satış adedi 199 bine ulaştı. Fakat yapılan indirimin sadece 250 cc'ye kadar olan bölümde uygulanması nedeniyle artış 2012 yılında yerini yüzde 10'luk bir düşüşe bıraktı. 2013 yılının ikinci yarısında zorlanan sektörün satışları bir önceki yıla göre yüzde 3,5 büyüdü.

ALGI ÇALIŞMASINDA
Motosiklet sektörünün en önemli avantajı, henüz gelişmekte olan bir pazar yapısına sahip olması. Ancak pazarın gelişim potansiyelini engelleyen yüksek vergiler, trafikteki güvenlik sorunu, sürücü eğitimi ve ehliyet sistemi gibi etkenlerde değişikliğe gidilmesi gerekiyor. Şartlar uygun hale getirildiği takdirde satışların hızla artacağı öngörülüyor. Motosiklet Endüstrisi Derneği (MOTED), trafik güvenliğinin sağlanması için aktif çalışarak motosikletin tercih edilmesini engelleyen olumsuz algıyı gidermeye çalışıyor.

POTANSİYEL VAR
2014 yıl sonu için motosiklet satışlarının yüzde 3'lük bir düşüşle 180 bin seviyesinde kalması bekleniyor. Sektör yine de büyümeden umutlu, çünkü ülke nüfusuyla mevcut motosiklet sayısı oranlandığında henüz motosiklet kullanmayan büyük bir potansiyel olduğu görülüyor. MOTED yetkilileri, "Hedefimiz motosikletin yaşam içerisinde daha fazla yer almasını sağlamak için vergi, karayolları düzenlemeleri ve trafik kanununda yapılması gerekenler için ilgili kurumlarla çalışarak sektörü geliştirmek" diyor.

Türkiye ve dünya ekonomisine yön veren gelişmeleri yorulmadan takip edebilmek için her yeni güne haber bültenimiz “Sabah Kahvesi” ile başlamak ister misiniz?


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz