Güç birliği yaptı

İhracatta azalış trendi...

9.02.2017 11:55:230
Paylaş Tweet Paylaş
Güç birliği yaptı
AĞAÇ İŞLEME MAKİNELERİ
İHRACAT TOPARLANACAK
ÜRETİM

Ağaç işleme makineleri sektörü 2015 yılına dek dikkat çekici bir gelişim gerçekleştirdi. Sektörün üretimi 2000 yılında 59 milyon dolar seviyesinde iken, 2014 yıl sonunda yüzde 222 büyüyerek 190 milyon dolar oldu. 2015 yılında ise üretim yüzde 13 civarında bir azalma kaydetti ve 164 milyon dolar olarak gerçekleşti.
KRİZ
2000 yılında toplam 9 milyon dolarlık ihracat gerçekleştiren sektör, 2014 yılı sonunda yüzde 800 oranında artışla ihracatını 81 milyon dolara ulaştırdı. Ancak 2015 Kasım ayında Rusya ile yaşanan uçak krizinin etkileri sektörü derinden etkiledi. İhracat 2015 sonunda bir önceki yıla göre yüzde 20 azalarak 65 milyon dolara geriledi. Sektörün ithalatı da 2000-2013 arası yüzde 250 artarak 138 milyon dolara ulaştı. 2015 yılında ise yüzde 30 azalma ile ithalat 96 milyon dolar oldu.
İYİLEŞME
Ağaç işleme makineleri sektörü 2016 yıl sonunda yüzde 15’in üzerinde bir artışla ihracatta toparlanma bekliyor. Üreticilerin yeni pazarlara açılması ve yurtdışındaki şirketlerle çözüm ortaklıkları kurması sektörün önümüzdeki dönemdeki gündemini oluşturuyor. Ağaç İşleme Makine ve Yan Sanayisi İş Adamları Derneği (AİMSAD) Başkanı Mustafa Sabri Erol, “Böylece, maliyetlerin bir kısmı karşı tarafla paylaşılarak, kârlılığı artırıp, modern üretime yöneleceğiz” diyor.

ÖZEL MARKALI ÜRÜNLER
HIZLI GELİŞİYOR
BÜYÜME

Hızlı tüketim ürünleri kategorileri içindeki private label ürünler, 2015 yılında bir önceki yıla göre ciroda yüzde 33,3’lük bir büyüme kaydetti. Bu büyümenin alt kırılımlarına bakılacak olursa, özel markalı ürünler (private label) ürünler gıdada yüzde 8,2, kişisel bakımda yüzde 11,8, temizlik ve diğer kategorisinde ise yüzde 10,8’lik bir büyüme gerçekleştirdi.
ARTI EKSİ
Zincir mağazaların hatta özellikle indirim mağazalarının hızla büyümesi sektörün en önemli artısı. Ulusal markaların özel markalı ürünleri kendileri için bir tehdit olarak görmeye başlaması ve bunun sonucu olarak fiyat düşürme politikasıyla makas aralığını daraltmaya çalışmaları ise sektörü olumsuz etkileyen unsurların başında geliyor.
ODAK
Sektör önümüzdeki dönemde maliyetlerin optimize edilmesi adına inovatif projelere imza atmaya odaklanacak. Sektörün önümüzdeki 5 yılda yüzdesel olarak büyümesinin çift haneli rakamlarla devam edeceği tahmin ediliyor. Özel Markalı Ürünler Tedarikçileri Derneği (PLAT) Başkanı İmer Özer, “Bugün zincir mağazalarda yüzde 70 seviyelerindeki özel markalı ürünlerin hızla artacağını ve bu rakamın 5 yıl sonunda yüzde 90 seviyelerine taşınacağını öngörüyoruz” diyor.

TELEKOM
PAZARI BÜYÜTECEK
KÜÇÜLDÜ

2014 yılı büyüklüğü yaklaşık 15,39 milyar dolar olan elektronik haberleşme hizmetleri sektörü 2015 yılında yüzde 6’nın üzerinde küçüldü. Son beş yılda dolar bazında dikkat çekici bir büyüme yaşamayan sektör kârlılıklarda da benzer bir durum ile karşı karşıya. Hatta KDV, ÖİV, Hazine Payı gibi mali yük unsurları nedeniyle 2010’dan itibaren kârlılık oranlarının ciddi seviyede azaldığı görülüyor.
REKABET
Sektörün en büyük eksiği yeni nesil işletmecilerin pazardan aldığı payın büyümemesi ve dolayısıyla rekabetin gelişememesi. İşletmecilerin toplam gelirden aldığı pay dikkate alındığında, serbestleşme sürecinin başlangıcından itibaren geçen 13 yılda alternatif işletmecilerin pazar payının yüzde 8 seviyesinde kalmış olması sektörde yeterli rekabetin sağlanamadığı anlamına geliyor.
ALTYAPI
2015 yılı içinde Turkcell Superonline, Vodafone, Türksat ve alternatif operatörlerin birlikte bir ortak altyapı şirketi kurmaları için ilk önemli adım atıldı. Sektör önümüzdeki dönemde fiber konusunda yaşanan sıkıntıları gidereceği düşünülen bu şirkete odaklanacak. Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği (TELKODER) Başkanı Yusuf Ata Arıak, “Önümüzdeki 5 yılda her yıl artan büyüme için yaygın fiber altyapısının yanı sıra yeni nesil işletmecilerin pazar paylarının AB seviyesine çıkartılması gerekiyor” diyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.