İhracatı 3'e katlamayı hadefliyor

İhracatta yüzde 20'nin üzerinde artış yakalandı.

1.02.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
İhracatı 3'e katlamayı hadefliyor
Ayakkabı
TÜKETİM AZ
Dünyada ayakkabı pazarının büyüklüğü 102 milyar dolar seviyesinde. ABD'de kişi başına düşen yıllık ayakkabı tüketimi 7, Avrupa'da ise 5 çift. Türkiye'de ise kişi başına düşen ayakkabı tüketimi 2,5 çift ile gelişmiş ülkelerin oldukça gerisinde. Yılda 220 milyon çift ayakkabı satılıyor. Ancak sektör, her geçen gün büyümesini sürdürüyor. 230 milyon çift ayakkabı üretimiyle dünyada 9'uncu Avrupa'da ise 3'üncü sırada. 2011 'de 450 milyon dolar olan ihracat geçen yıl 540 milyon dolara yükseldi. İhracatta yüzde 20'nin üzerinde artış yakalandı.

KONTROLSÜZ İTHALAT
90'larda Rusya odaklı büyüyen sektör, krizlerle birlikte pazar çeşitliliğine yöneldi. Coğrafi yakınlık kadar kaliteli, hızlı ve küçük montanlı üretim, sektörün en büyük artısı oldu. Pazar çeşitlemesini gerçekleştiren, markalaşma yatırımını yapmaya başlayan sektörün bu yılki en büyük sorunu, Uzakdoğu'dan yapılan kontrolsüz ithalat. Diğer sorunlar ise aşırı değerli kur politikası, istihdam yükleri,yetişmiş eleman sorunu, tasarım kapasitesinde yetersizlik olarak sıralanıyor.

HEDEF 1,5 MİLYAR DOLAR
Sektörün geleceği parlak. Özellikle deri ayakkabı ihracatında 2013'te de yüzde 20'lik büyüme bekleniyor. Sektörün hedefi ise 2 yılda ihracatı 1,5 milyar dolara çıkarmak. Ziylan Grup CEO'su Jaklin Güner, şu değerlendirmeyi yapıyor: "2013'te kişi başına düşen ayakkabı tüketiminin 2,5 çiften 3'e çıkmasını bekliyoruz. Bu yıl, pazar, geçmiş yıla göre daha hızlı büyüyecek.”

Türkiye ve dünya ekonomisine yön veren gelişmeleri yorulmadan takip edebilmek için her yeni güne haber bültenimiz “Sabah Kahvesi” ile başlamak ister misiniz?


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz