İhracatta hedef 100 milyon dolar

Türkiye, kişi başına düşen yıllık 1 litre şarap tüketimi ile dünyada son sıralarda yer alıyor.

1.09.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
İhracatta hedef 100 milyon dolar

(Şarap)


KATAR'IN GERİSİNDE Tüketimin uzun yıllardır değişmediği sektörde üretim de aynı miktarda seyrediyor. Yılda 75 milyon litre şarap üretiliyor. Bunun 60 milyonu kayıtlı, geri kalanı ise kayıt dışı üretimden oluşuyor. Tüketimin yarısı ise turizmden kaynaklanıyor. Geçen yıl 9 milyon dolarlık ihracat yapan sektörün yıllık ithalatı ise 1 milyon litre seviyesinde.

SORUN ÇOK 500 bin hektar bağ alanı ile dünyada 4'üncü, üzüm üretiminde ise 6'ncı sırada yer almamıza karşın sektörün birçok sorunu bulunuyor. Bunlardan en önemlisi şarap ve genel olarak alkollü içki tüketimine getirilen kısıtlayıcı uygulamalar. Ayrıca Türkiye'de üretilen üzümün sadece yüzde 2'si şarap üretiminde kullanılıyor. ihracat da geçmiş yıllara göre çok düşük. Osmanlı döneminde 4 milyon hektolitre şarap ihracatı yapılırken bugün ihracat 35 bin hektolitre seviyesinde.

5 YILLIK PLAN Son dönemde üretimde çok büyük artışlar yaşanmazken kalitenin ve çeşitliliğin artması gelecek dönemde ihracata yönelik beklentileri artırıyor. Sektörün öncelikli hedefi ihracatı ve iç tüketimi artırmak. Bunun için Türk Şarapları Platformu kuruldu. Platformun direktörü Tamer Öğütoğlu, sektörü şöyle değerlendiriyor: "Her bir şişe kaliteli Türk şarabı, ülkemizin bir kültür elçisi. Türk şaraplarının dünyada kalitesiyle öne çıkan sayılı jenerik markalar arasına girmesini hedefliyoruz. Önceliğimiz bugün 9 milyon dolar olan ihracatı 5 yılda 100 milyon dolara çıkarmak. Şarap turizmini geliştirmek."

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz