İnşaat sektörü büyümeyi etkiledi

Yapı malzemeleri sektörü yükselen bir grafik çiziyor.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
İnşaat sektörü büyümeyi etkiledi

(Yapı malzemeleri)


İSTİKRAR YAKALANDI 2007'de 32 milyar dolarlık rekor büyüklüğe ulaşan yapı malzemeleri pazarı son 2 yıldır küçülme trendindeydi. 2008'de yüzde 8, 2009'da krizin etkisiyle yüzde 16 daralarak 25 milyar dolara geriledi. Geçen yıl ise inşaat yatırımlarındaki artış ile pazar yüzde 20 büyüyerek 30 milyar dolar seviyesine ulaştı. ihracat ise 20 milyar dolar oldu. Bu yıl da inşaat sektöründeki hareketlilik ile büyümesini sürdüren sektör yükselen bir grafik çiziyor ve istikrarlı büyümesini sürdürüyor.

ÜRETİM MERKEZİ Yeni konut, AVM ve kamu projelerinin yanı sıra insan kaynakları kalitesi, üretim teknolojisi, çevre ülkelere göre üretim merkezi konumunda olması pazarın en önemli artıları arasında. Tüm kayıt dışı, haksız rekabet ile Uzakdoğu'dan ithal edilen ucuz ve kalitesiz ürünler pazarın en önemli sorunları arasında. Yeterli ino-vasyon ve AR-GE yatırımlarının olmaması da en önemli problemler arasında gösteriliyor.

2012 ÖNGÖRÜSÜ
2012'de de bu yıl başlayan büyümenin devam etmesi bekleniyor. 2012'de 34,5 milyar dolar olan iç pazarın 38 milyar doları geçmesi, ihracatın da 26,5 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Bu yıl sektörün 2010'a göre daha iyi bir yıl geçirdiğini söyleyen Aspen Yapı ve Zemin Sistemleri Genel Müdürü Ertuğrul Gün-doğdu, şu değerlendirmeyi yapıyor: "Özellikle konut alanındaki dönüşüm projeleri, yeni konut ihtiyaçları doğurarak sektörü hareketlendirdi. Son zamanlarda sektör genel anlamda oldukça iyi ve günden güne yükselen bir grafik çiziyor. Bu iyiye gidiş sürdürülebilir şekilde devam edecek."

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz