İthalatçı oldu

İlaç sektöründe 2013 rakamlarının da satış değerinde yüzde 12,5'lik bir düşüşü göstereceği tahmin ediliyor. Önümüzdeki 5 yılda ise Türkiye ilaç pazarının dünya 16'ncılığı konumunun değişmesi beklenmiyor.

16.04.2014 22:13:170
Paylaş Tweet Paylaş
İthalatçı oldu
(İlaç)


PAZAR DARALDI

Kamu otoritesi, 2009 yılı sonundaki ekonomik daralma sonrasında ilaç harcamalarında tasarruf sağlamak amacıyla 2010-2012 yılları için global bütçe uygulamasına geçti ve bütçe hedeflerinin tutturulabilmesi için ilaç fiyatlarını düşürdü. Türkiye ilaç pazarı, 2012 yılında kutu bazında yüzde 2,8 büyürken, kamu ilaç harcamalarını sınırlamak üzere 2011 yılı sonunda alınan fiyat düşürücü önlemlerin etkisiyle TL bazında yüzde 5,9 daraldı. Türkiye, 2010 yılında dünyada 14'üncü büyük pazarken 2012 yılında 16'ncı sıraya geriledi.

FİYATLANDIRMA SORUNLU
Sektörün gündemindeki en önemli konu, fiyatlandırma... Uygulanan fiyat politikaları nedeniyle yenilikçi ilaçlar, Türkiye'de ruıhsatlandınlıp pazara sunulmadığı gibi yıllardır hastalara sunulan ilaçlara erişimde de zaman içinde problemler görülebiliyor. ilaca erişimdeki sıkıntılar neticesinde Türk Eczacıları Birliği ciddi bir ithalatçı konumuna geldi. Sektör, rekabet gücünün ve verimliliğinin artması için öngörülebilir, sürdürülebilir ve istikrarlı bir ilaç politikası oluşturulmasını istiyor.

KÜÇÜLME SÜRECEK
İlaç sektöründe 2013 rakamlarının da satış değerinde yüzde 12,5'lik bir düşüşü göstereceği tahmin ediliyor. Önümüzdeki 5 yılda ise Türkiye ilaç pazarının dünya 16'ncılığı konumunun değişmesi beklenmiyor. ilaç Endüstrisi işverenler Sendikası (İEİS) Genel Sekreteri Turgut Tokgöz, "Önümüzdeki dönemde global bütçe ve bu çerçevede ortaya çıkan fiyat/kur sorununun aşılması için gayret göstereceğiz. Ayrıca ihracat ve AR-GE'de atılım çalışmalarına devam edeceğiz" diyor.

Türkiye ve dünya ekonomisine yön veren gelişmeleri yorulmadan takip edebilmek için her yeni güne haber bültenimiz “Sabah Kahvesi” ile başlamak ister misiniz?


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz