Kentsel dönüşüme odaklandı

Sektörde kapasite fazlası bulunuyor. Türkiye çatı sektörü yaklaşık 3 milyar dolarlık büyüklüğüyle dünya pazarının yüzde 1,3'ünden fazlasını oluşturuyor.

1.06.2014 20:57:510
Paylaş Tweet Paylaş
Kentsel dönüşüme odaklandı
(Çatı)
İNŞAATLA BÜYÜDÜ

İnşaat sektörünün son yıllardaki hızlı gelişimiyle birlikte çatı sektörü de büyüdü. Sektörün üretim kapasitesi, 2008 yılında 220 milyon metrekare iken, 2013'te 300 milyon metrekareye yaklaştı.

2013 yılında yüzde 5 büyüyen düz ve eğimli çatı kaplamalarının sektör büyüklüğü ise 30 milyon metrekarenin üstüne çıktı. Sektörde kapasite fazlası bulunuyor. Türkiye çatı sektörü yaklaşık 3 milyar dolarlık büyüklüğüyle dünya pazarının yüzde 1,3'ünden fazlasını oluşturuyor.

SORUNU KAÇAK YAPI
Başka sektörlere tanınan KDV indirimi gibi teşviklerin sağlanmamış olması, kaçak ve denetimsiz yapılar sonucu ortaya çıkan kalitesiz, kısa ömürlü ve enerji israf eden yapılar, çatı sektörünün sorunları arasında yer alıyor.

Sektörün gündeminde ise çatı ustalarının sertifikalanma-sı için yapılacak çalışmalar, yönetmelik, standart faaliyetleri, mesleki okullarda çatı eğitimlerinin geliştirilmesi, mimarlara yönelik hazırlanmış mevcut Çatı Kaplama Uygulamaları Kılavuzu'nun genişletilmesi bulunuyor.

İSTİKRARLA GELİŞECEK
Çatı sektörünün öncelikli hedefi, dünya pazarlarındaki payını ve dolayısıyla ihracatını, büyüme oranını artırmak. Sektör 2014yılında yüzde 5'lik büyüme bekliyor. Bu noktada kentsel dönüşüm uygulamaları, sektör için önemli fırsatlar yaratıyor.

Çatı Sanayici ve iş Adamları Derneği (ÇATIDER) Başkanı M. Nazım Yavuz, "Kentsel dönüşüm uygulamasını, sektörümüzde 10- 20 yıl devam edecek bir hareketliliğin habercisi olarak görüyoruz. Türkiye'nin istikrarla büyüyen sektörleri arasında yer alacağız” diyor.

Türkiye ve dünya ekonomisine yön veren gelişmeleri yorulmadan takip edebilmek için her yeni güne haber bültenimiz “Sabah Kahvesi” ile başlamak ister misiniz?


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz