Mobille büyüyecek

2012 yılında başta mobil olmak üzere online oyun sektöründe büyüme trendi hakimdi.

1.08.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Mobille büyüyecek
Online oyun
BÜYÜME TRENDİNDE
Dünyada birçok sektörde ekonomik kriz yaşanırken, 2012 yılında başta mobil olmak üzere online oyun sektöründe büyüme trendi hakimdi. Akıllı telefonların artışıyla birlikte 2013 yılı için de sektörün yüzde 25 büyüme beklentisi var. Ancak dünyada 80 milyar dolar civarında büyüklüğü olan pazarın sadece 400 milyon doları Türkiye'den geliyor. Türkiye'de yerli oyun geliştiriciliği yapan ve dünyaya ihraç eden çok az firma var. ihracattan söz edebilmek için Türkiye'de yerli oyun geliştirilmesi gerekli.

KONSOLDA DÜŞÜŞ VAR
Gerek online oyunlar gerekse mobil oyunlar pazarına bakıldığında Türkiye'de kişi başı aylık harcamalar oldukça düşük. Oyuncular artık önce para vermektense önce deneyip sonra para vermeyi tercih ediyor. O yüzden son yıllarda box ve konsol oyunlarının satışı düşüş gösteriyor. Bir diğer trend ise mobil ve cross (çapraz) platform oyunlar. Akıllı telefon ve tablet satışlarının da hızla artmasıyla birçok yapımcı firma önümüzdeki dönem için yatırımlarının çoğunu mobil oyunlar üzerine yapıyor.

YÖNÜ MOBİL OYUNLAR
Türkiye'nin stratejik konumu Ortadoğu ve Kuzey Afrika (MENA) ve Avrupa'nın ortasında köprü olması, insan gücü potansiyeli yabancı firmaların son yıllarda dikkatini çekiyor. Bu da onların hem dışarıdan hem de yerleşik olarak bu pazara girmelerini hızlandırmış durumda. SHR Group ve Joygame Pazarlama Direktörü Ozan Aydemir, "Eğer Türkiye ve MENA bölgesindeki akıllı telefon ve tablet kullanımı öngörüldüğü gibi artarsa yakın geleceğin yeni trendi kesinlikle mobil oyunlar olacaktır” diyor.

Türkiye ve dünya ekonomisine yön veren gelişmeleri yorulmadan takip edebilmek için her yeni güne haber bültenimiz “Sabah Kahvesi” ile başlamak ister misiniz?


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz