Satışlar azalacak

Üretim maliyetleri artarken satış hacmi ve fiyatlar düşüyor.

1.08.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Satışlar azalacak
(Beyaz Eşya)
2  YIL REKOR KIRDI
Türkiye, beyaz eşya üretiminde Avrupa'nın en büyük üreticisi. Yılda 20 milyon adet beyaz eşya üretiliyor. Üretilen beyaz eşyanın yüzde 70'i yurtdışına ihraç ediliyor. Türkiye'deki üreticiler İtalya, Almanya ve İspanya gibi Avrupa'nın önemli pazarlarında lider konumda. Son 2 yılda sektörde en büyük satış artışı ise iç pazarda yaşandı. 2011 'de 2009'a göre beyaz eşya satışları yüzde 30 artarak 6,5 milyon adede yükseldi. En büyük artış ise yüzde 33 ile kurutucularda yaşandı. Fırın satışları ise geriledi. 2011 'de ise 2010'a göre büyüme yüzde 20 oldu. Rekor artış gayrimenkul yatırımlarından kaynaklandı.

KÂRLILIK DÜŞTÜ
Sektördeki fiyat rekabeti ve indirim odaklı kampanyalar üreticileri zorluyor. Üretim maliyetleri artarken satış hacmi ve fiyatlar düşüyor. Bu da sektördeki kârlılığı önemli oranda azaltıyor. Üreticiler başta ankastre ve kurutucular gibi yeni segmentlere yönelmeyi sürdürüyor. Sektörün en önemli avantajı ise yeni konut projeleriyle evliliklerin diğer ülkelere göre daha çok olması. Eski beyaz eşyaların yerini enerji tasarruflu yeni ürünlerle değiştirecek olması da bir diğer avantaj.

BÜYÜME YOK
2011, rekorlarla geçse de bu yıl beyaz eşya sektörünün genelinde büyüme beklenmiyor. Tahminler satışların aynı kalacağı ya da bir miktar azalacağı yönünde. Buna göre yurtiçinde beyaz eşya satışları en iyi ihtimalle 6,5 milyon adet seviyesinde kalacak. BSH Türkiye CEO'su Nor-bert Klein, beyaz eşya sektörünü şöyle değerlendiriyor: ”2010 ve 2011 'de beyaz eşya satışlarında rekor artış yaşadık. Ancak bu yıl ve önümüzdeki dönemde pazar zorlaşacak. Fiyatlar ve kârlılıklar geriledi. Bu yıl en iyi ihtimalle satış adetlerinin aynı kalmasını veya bir miktar azalmasını bekliyoruz."

Türkiye ve dünya ekonomisine yön veren gelişmeleri yorulmadan takip edebilmek için her yeni güne haber bültenimiz “Sabah Kahvesi” ile başlamak ister misiniz?


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz