Seviye korunacak

Sektörün ihracatı 250 milyon dolardan 771 milyon dolara yükseldi.

1.09.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Seviye korunacak
Bitkisel yağ

BÜYÜK SIÇRAMA
Bitkisel yağ sektörü, 5 milyon ton yağlı tohum işleme, 1,5 milyon ton rafine ve 900 bin ton margarin üretim kapasitesine sahip. Pazarın değer bazında hacmi ise 3 milyar dolar. 2008'de 408 bin ton olan sektörün ihracatında, 2009 ve 2010'da önemli kayıplar yaşansa da geçen yıl ihracat büyük bir sıçrama yaptı. 2010'a göre 2011 'de bitkisel yağ ihracatı yüzde 154 büyüyerek 953 milyon dolara yükseldi. En büyük artış ise likit yağ ihracatında oldu. Sektörün ihracatı 250 milyon dolardan 771 milyon dolara yükseldi.

OLUMSUZ FAKTÖRLER

Türkiye'nin bitkisel yağlarda en önemli ihracat pazarlarını, komşu ülkeler ile Ortadoğu ülkeleri oluşturuyor, Özellikle son dönemde Suriye ile yaşanan gerginlik ve ülkedeki iç çatışma sektörü olumsuz etkiliyor, Suriye'ye ihracatın durmasından dolayı sektörün bu yıl ihracatta geçen yılki rakamlarını gerçekleştirmesi oldukça zor, Ayrıca sektörün en önemli sorunları arasında iklim değişikliği ile hammadde fiyatlarındaki ani yükselişler var,

ARTIŞ OLMAYACAK

Bu yıl bitkisel yağ ihracatının aynı seviyesini koruması bekleniyor, Sunar Grup Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Çomu, sektörle ve geleceğiyle ilgili şu bilgileri veriyor: "Son 5 yıla baktığımızda Türkiye margarin ve bitkisel yağ ihracatında ciddi dalgalanmalar yaşandı. Bu durum hammadde alımındaki dışa bağımlılıktan kaynaklandığı gibi komşu ülkelerdeki karışıklıklar ihracatı olumsuz etkiledi. Bu yıl da Suriye'deki gelişmelerden dolayı öncelikli hedefimiz pazar payımızı korumak, İhracatta ve iç pazarda artış beklemiyoruz.”

Türkiye ve dünya ekonomisine yön veren gelişmeleri yorulmadan takip edebilmek için her yeni güne haber bültenimiz “Sabah Kahvesi” ile başlamak ister misiniz?


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz