Yeni yatırımcı gelecek mi?

Türkiye'de sektör, dünya ortalamasının üzerinde büyümesini sürdürüyor.

1.08.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Yeni yatırımcı gelecek mi?
(Havayolu)
HAVATRAFİĞİ ARTTI
Küresel krizlerden dolayı dünya havayolu şirketlerinde iflaslar yaşanırken Türkiye'de sektör, dünya ortalamasının üzerinde büyümesini sürdürüyor. Hava trafiğinde rekorlar yaşanıyor. Atatürk Havalimanı'nın günlük uçak iniş kalkış trafiği bin 100'e ulaştı. 110 bin kişinin çalıştığı sektörde ciro ve yolcu sayıları da artıyor. 2011 'de havayolu şirketlerinin toplam cirosu yüzde 25 büyüdü ve pazar 15 milyar dolar seviyesine ulaştı. Bu dönemde yolcu ve uçak sayısı da arttı. 2008'de 79,5 milyon olan yolcu sayısı ise geçen yıl 120 milyona yükseldi. Uçak sayısı ise 370'e ulaştı.

SAYI ARTACAK
Yurtdışından ucuz fiyatlarla uçak kiralamak veya satın almak sektörün en önemli avantajı olmuştu. Bugün de ağırlıklı olarak uçak satın almak yerine kiralamak ağırlığını koruyor. Sektörün en önemli sorunu ise petrol fiyatlarındaki ani yükselişler. Petrol fiyatlarının 130 dolara çıkmasının sektörü ciddi krize sokmasından korkuluyor. Buna karşın sektördeki oyuncu sayısı artıyor. Özel havayolu şirketleri arasına Vip Air da katılacak. Şirket, havayolu yolcu taşımacılığı için gerekli izinlerin çıkmasını bekliyor.

POTANSİYEL YÜKSEK
Sektörün gelecek beklentisi olumlu. Cironun yüzde 10, yolcu sayısının ise yüzde 8 oranında artması bekleniyor. Buna göre bu yıl sonunda havayolu şirketlerinin cirosu 15 milyardan 16,5 milyar dolara yükselecek. Türkiye Özel Sektör Havacılık işletmeleri Derneği Genel Sekreteri Musa Alioğlu, sektörle ilgili şu değerlendirmeyi yapıyor: "Türk halkı, özel havayollarının artmasıyla birlikte uçağı sevdi ve tanıdı. 2012'de 10 milyon yeni yolcu bekliyoruz. Önümüzdeki dönemde yolcu sayısını rahatlıkla 300 milyona çıkarabiliriz."

Türkiye ve dünya ekonomisine yön veren gelişmeleri yorulmadan takip edebilmek için her yeni güne haber bültenimiz “Sabah Kahvesi” ile başlamak ister misiniz?


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz