5 Markalı rekabete dönüştü

Kredi kartı yarışındaki müthiş rekabet hız kesmeden devam ediyor.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
5 Markalı rekabete dönüştü
Kredi kartlarında bundan 7-8 yıl önce ateşlenen rekabet son hızıyla sürüyor. Bugün pazarda 4 büyük bankanın liderliği var. Son birkaç yıldır lider Yapı Kredi’yi zorlayan Garanti Bankası, bu yıl öne geçmiş görünüyor. Mart 2009 verilerine göre kart sayısında, Garanti Bankası yüzde 16,12 payla lider konumda. Yapı Kredi yüzde 15,47 pazar payıyla hemen arkasında yer alıyor.
Markalar tarafında da benzer bir tablo var.
5 büyük marka arasında yoğunlaşan rekabette, Garanti’nin Bonus’u çok az farkla Yapı Kredi’nin World kartının önüne geçmiş durumda. Kredi kartlarındaki büyük yarışta 3 ve 4 numara arasında da uzun süredir devam eden çekişme, son verilerle Akbank’ın lehine gelişmiş görünüyor. Akbank’ın ilk 3 ay sonunda kart sayısı 4 milyon 610 bine, pazar payı da yüzde 11,60’a ulaştı. İş Bankası ise yüzde 11,54’lük payıyla onu takip ediyor.
Uzun yıllardır bu dörtlüyü yakından izleyen HSBC, kart sayısında 2007’den bu yana Finansbank’ın gerisinde. Finansbank hızlı bir çıkışla 2007’de 2 milyon 964 bin olan kart sayısını bu yılın ilk 3 ayı sonunda 3 milyon 268 bine taşıdı ve ilk 5’teki konumunu güçlendirdi.
Birinci ligdeki müthiş rekabet sürerken 5 büyüğün dışındakiler de ortak platformlar aracılığıyla rekabete katılıyor.
KART SAYISI 45 MİLYONA YAKLAŞTI
Türkiye’de alışverişlerin yüzde 60’ı kredi kartlarıyla yapılıyor. Kullanımda olan kart sayısı 44,5 milyon adet düzeyinde. Son birkaç yıldır bankaların teknolojiye, yeni ürün ve hizmetlere yaptıkları yatırımlar, kredi kartları cirosunu da her yıl yukarı taşıyor. 2008 sonunda kredi kartlarının toplam cirosu 185 milyar TL’ye ulaştı. Bu rakam 2007’de 170 milyar TL idi.
Bankaların ayrı ayrı performansı incelendiğinde, son 5 yılda müthiş bir gelişim dikkat çekiyor. Hemen her bankanın kart sayısında ciddi artışlar var.
Garanti Bankası 2003 yılında 3 milyon düzeyinde olan kart sayısını, yüzde 112 artışla bu yılın ilk 3 ayı sonunda yaklaşık 6 milyon 400 bine taşımış durumda. Akbank’ın son 5 yılda kart sayısını yüzde 147 oranında artırdığı görülüyor.
Geçtiğimiz 5 yılda en büyük sıçramayı yapan banka ise ING. 2003’te kart sayısı 225 bin düzeyinde olan banka, yaklaşık yüzde 250 artışla bugün bu rakamı 800 bine taşımış durumda.
ING Bank Genel Müdür Yardımcısı Cem Muratoğlu, önümüzdeki 2 yıl içinde mevcut kart sayısını 2 katına çıkarmayı planladıklarını söylüyor.
5 MARKANIN MÜTHİŞ  REKABETİ
Kredi kartlarının süper liginde 5 büyük marka var. Pazarın bugün yüzde 90’ına yakınını elinde tutan bu 5 marka Bonus, World, Maximum, Axess ve Advantage olarak sıralanıyor. Bonus markasıyla pazarda 9 milyon 437 bin adet kart bulunuyor. Garanti Ödeme Sistemleri Genel Müdürü Mehmet Sezgin, 5 marka arasında bugün kıran kırana bir rekabet yaşandığını söylüyor. Fiyatın yanı sıra son 10 yılda ürün ve hizmete dayalı rekabetin de çok arttığına dikkat çeken Sezgin, şöyle devam ediyor:
“Ürün ve hizmetler tarafında sektörde öncü bir kimliğimiz olduğunu düşünüyorum. Bonus kart ile geliştirdiğimiz bedava alışveriş modeli alışveriş alışkanlıklarını değiştirdi. Ardından tıpkı Bonus’a benzeyen çok markalı kredi kartları çıktı. Shop&Miles ile Türkiye’nin ilk uçuş milli programını hayata geçirdik. Bonus Trink temassız ödemeler alanında bir ilk oldu. Ortak platform yapısını da ilk biz başlattık.”
Garanti Bankası Bonus ile önümüzdeki dönem de hem büyümek hem pazarı büyütmek hedefinde. Türkiye’nin ilk kredi kartı markası olan World ise 1998 yılından bu yana pazarda.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz