BANKACININ YENİ KARNESİ

2014, bankacılık için oldukça hareketli bir yıl oldu. Global ve yerel belirsizliklerin etkisinde geçen yılda banka CEO’ları gayet iyi performans sergiledi. Öyle ki 5 CEO, bankalarının aktiflerini yüzde 16’dan fazla büyütmeyi başardı. FAHRETTIN YAHŞI, FAIK AÇIKALIN ve ÜMIT LEBLEBICI yılın en başarılı CEO’ları oldu. Kredilerde de 4 CEO, yüzde 20’yi geçen büyümelere imza attı. Geçtiğimiz yıl bankaların piyasa değerlemeleri de iyi oldu, 11 banka 2014 yılı değerlerinde artış yakaladı.

24 NİSAN, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
BANKACININ YENİ KARNESİ
2014, korkulan bir yıldı. Banka CEO’ları yılın başında temkinli açıklamalar yapıyordu. Siyasi gelişmeler ve piyasalardaki hareketlilik sonrasında Merkez Bankası’nın yüksek faiz artışıyla açılan 2014’ün ilk çeyreğinde gelen regülasyonların da etkisiyle kredi büyümesi hızla yavaşladı. Ancak seçimlerin ardından faiz indirim süreci başladı ve sektör kredi büyümesinde ılımlı bir toparlanma yaşadı. Peppers&Rogers Group Finans Sektöründen Sorumlu Yönetici Ortak Tunç Akyurt’un da değindiği gibi sektörün aktif büyüklüğü, yüzde 15 büyüyerek psikolojik sınır olan 2 trilyon TL’ye çok yaklaştı. 2014’te sektörde krediler yüzde 18 artarak 1 trilyon 179 milyar TL’ye yükselirken mevduat yüzde 10 artışla 1 trilyon TL’yi aştı. Bu ortamda EY Türkiye Danışmanlık Bölüm Başkanı Selim Elhadef’e göre banka CEO’larının karşılaştığı en önemli güçlük, yüzde 7,5 ile 12 arasında dalga boyu yükselen faiz oranlarında operasyonlarını yönetmek oldu. Aynı zamanda giderek artan regülasyonların yarattığı gelir baskısı da işleri zorlaştırdı. Tüm bu engellere rağmen banka CEO’ları, yılı iyi bir karneyle bitirdi. Son 9 yıldır BİST’e kote bankaların solo bilançolarından çıkardığımız analiz de banka genel müdürlerinin bu karnelerini ortaya koyuyor.
BÜYÜMEDE LİDERLER Halka açık bankaların içinde 2014’te yüzde 33,9 oranla en yüksek aktif büyümeyi, 2013’te de olduğu gibi Albaraka Türk gerçekleştirdi. Bankanın CEO’su Fahrettin Yahşi, bu büyümeyi kredi kompozisyonları içinde bireysel ve KOBİ’lerin payını artırmalarına bağlıyor. 2014’te bankanın nakdi kredi dağılımı içinde KOBİ kredilerinin payı yüzde 28’e çıktı. Yahşi, “KOBİ’lerle ilişkimizi derinleştirmek amacıyla geçtiğimiz yıl çeşitli illerde geniş katılımlı toplantılar düzenledik. Ayrıca bireysel konut finansmanı hacminde yüzde 48 ve ihtiyaç finansmanı hacminde yüzde 189 büyüme yakaladık” diyor. Tunç Akyurt da bu büyümeyi, katılım bankacılığının Konya, Gaziantep gibi belirli bölgelerdeki ciddi gücüne bağlıyor. Akyurt, “Bazı illerde 4 katılım bankasının toplam pazar payı, özel büyük bankalarınkini geçiyor. Katılım bankacılığında devletin kuracağı 2 yeni oyuncuyla bu büyüme oranlarını görmeye devam edeceğiz” diyor. Büyümede Yapı Kredi Bankası CEO’su Faik Açıkalın ve TEB Genel Müdürü Ümit Leblebici de öne çıkan isimler. “2014, büyüme odaklı yatırım stratejimizin ilk yılı olması nedeniyle önemli” diyen Açıkalın, bu stratejiyle insan kaynağı, ATM ve şube ağına yapılan yatırımlarla ticari verimliliklerini yükselttiklerini belirtiyor. TEB’de ise büyüme ağırlıklı olarak kredilerden geliyor. Ümit Leblebici, “Biz topladığımız kaynakları ağırlıklı olarak kredilere veriyoruz. Bilançomuzu bireysel, kurumsal ve KOBİ tarafında üç eşit parçada yönetmeye çalışıyoruz. Ama şu an KOBİ bankacılığının bilançoda payı yüzde 36’yı buluyor” diye konuşuyor. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz