BASEL II KOBİ’leri ayrıştıracak

Cüneyt Sezgin, Basel II’nin Türk iş dünyasını nasıl etkileyeceğini 10 soruda anlatıyor

1.07.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
BASEL II KOBİ’leri ayrıştıracak
Türk iş dünyası, 1 Temmuz’da yepyeni bir döneme giriyor. Aslında bir bankacılık sermaye düzenlemesi olarak getirilen Basel II, yeni kurallarıyla kredi alma esaslarını kökten değiştirecek. Küçük büyük her şirket, aldığı reytinge göre belirlenecek maliyetle kredi kullanabilecek. "Basel Il’nin getirdiği ilk ve en büyük değişiklik, kredi risklerinde olacak. Ayrıca bireysel krediler ve toplam kredisi 2 milyon TL’nin altındaki KOBİ’ler bankalardan kredi almada daha avantajlı olacak” diyen Garanti Bankası Yönetim Kurulu Üyesi CÜNEYT SEZGİN, Basel II’nin Türk iş dünyasını nasıl etkileyeceğini 10 soruda anlatıyor:

1- Basel II, iş dünyasında neleri değiştirecek?

Temmuz 2012 itibarıyla Basel II kredi riski uygulamasına geçilecek. Basel II’nin getirdiği ilk ve en büyük değişiklik, kredi risklerinde olacak. Basel Il’de kredi riski, derecelendirme kuruluşlarının verdiği reytingler veya bankaların kendi derecelendirme modelleri ile hesaplanabiliyor. Ancak Türkiye’deki mevcut uygulamada, yalnızca derecelendirme kuruluşlarının notlarının kullanılmasına izin veriliyor. Bu durumda Türkiye’nin reytingi “BB” olduğundan en yüksek dereceyi alan Türk şirketi de ancak “BB” reytingiyle sınırlı kalacak. Mevcut koşullarda da bu derecenin denk geldiği risk ağırlığı yüzde 100. Herhangi bir geçiş takvimi bulunmamakla birlikte ileride Basel II gelişmiş yöntem uygulamasına geçildiğinde, Türk bankalarının firmalara verdikleri kendi reyting notları, kredilerin fiyatlanmasında belirleyici olacak. Basel II’nin önemli bir farklılığı da müşterilerin ayrıştırılmasında görülecek. Bireysel krediler ve toplam kredisi 2 milyon TL’nin altındaki KOBİ’ler, “perakende portföy” olarak değerlendirilecek ve daha avantajlı risk ağırlığı kullanılabilmesine imkan tanınacak. İpotek teminatı karşılığı kullandırılan krediler için bazı avantajlar sağlayacak. Bugün ipotek teminatları için kullanılabilen yüzde 50 risk ağırlığı, Basel II’ye geçişle ikamet amaçlı ipoteklerde yüzde 35 olarak kullanılacak.

2- Kredilerin teminatında farklılıklar olacak mı?

Basel II standart yöntemde, sermaye yeterliliği ölçümünde kabul edilebilen teminatlar biraz daha kısıtlanıyor. Nakit, altın, iyi derece almış menkul kıymetler, ipotekler gibi teminatlar sermaye hesabında riskin azaltılmasında kullanılabilecek. Ancak, çek ve senetler gibi ülkemizde yaygın olarak kullanılan teminatlar kullanılamayacak. İş dünyası açısından “perakende portföy” içinde bir şirket olmak, ipotek gibi risk azaltımı sağlayan teminatlarla çalışmak diğer firmalara göre sermaye avantajı yaratacak,

3- KOBİ'ler olumlu etkilenecek bu durumda, değil mi?
Evet, KOBİ’lere kullandırılan kredilerin risk ağırlığı yüzde 75 olacak. Geçmiş uygulamada yüzde 100 risk ağırlığında değerlendiriliyorlardı. Yani Basel II ile KOBİ’ler bankalar açısından daha düşük sermaye maliyeti yaratacak. Bu nedenle özellikle KOBİ’lere kaynak sağlamada bir artış yaşanabilir. Kurumsal büyük şirketler ise çoğunlukla yüzde 100 risk ağırlığında değerlendirilmeye devam edeceği için hem bankalar hem şirket bilançolarında önemli bir değişim yaratmayacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz