"Binbaşgil'den Citibank açıklaması!"

Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil, Citibank'ın hisse satışının şirketin stratejik planları dahilinde gerçekleştiğini söyledi

14 MART, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Binbaşgil'den Citibank açıklaması!
Capital ve Ekonomist dergileri tarafından düzenlenen Uludağ Ekonomi Zirvesi'ne katılan Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil önemli açıklamalarda bulundu. 

CITIBANK İÇİN NE DEDİ?

Binbaşgil, elindeki Akbank hisselerinin kalanını satan Citibank ile ilgili şunları söyledi: "Citibank ile Akbank'ın ilişkileri her zaman iyiydi. Citibank ile işbirliğimiz devam edecek. Citibank'ın Türkiye'ye olumsuz bakışı bulunmuyor. Citibank Türkiye'ye son derece inanıyor. Kendi stratejileri gereği hisse satışı gerçekleştirdi. Kendi öz kaynaklarını, sermaye yapısını daha farklı şekilde yönetme, stratejik plandan kaynaklanan bir şey. Akbank ile ilgili bir şey yok. Diğer bankalarda da böyle bir şey. Türkiye, yabancıların bankacılık sektörüne güvendiği bir ülkedir."

REKORA RAMAK KALDI! TIKLAYIN!

'TÜRKİYE EKONOMİSİ İÇİN NELER SÖYLEDİ?

Binbaşgil, kurdaki gelişmeleri değerlendirdi. "Yaşanan gelişmeler aslında sadece Türkiye'ye has bir durum değil. Bugün her yerde benzer şeyler yaşanıyor. Hiçbir ülke dünyadaki gelişmelerden kendini uzak tutamıyor. Şu anda inanılmaz bir volatilite var. En güzel örneklerinden biri dolar/Euro. Bunları normal diye düşünmek gerekir diye düşünüyorum. Makro olarak baktığımızda Türkiye ekonomisine, iyi verilerimiz var. Bankacılık sektörünün sağlam ve iyi yapısı var. Bunlar Türkiye'yi öne çıkaran yapılar" dedi. "Bizim yumuşak karnımız yok mu var, bu da cari açık ama bu da petroldeki fiyat düşüşüyle iyiye gidiyor" diye Binbaşgil, yapısal reformlara vurgu yaptı. Binbaşgil, "25 adımlık listenin yer aldığı yapısal reformalar hayata geçirilmeli" dedi.

KURDAKİ HAREKETLENME OLAĞAN BİR DURUM
Binbaşgil, kurdaki gelişmeleri değerlendirdi.  Akbank Genel Müdürü, "Yaşanan gelişmeler aslında sadece Türkiye'ye özgü değil. Bugün her yerde benzer şeyler yaşanıyor. Hiçbir ülke dünyadaki gelişmelerden kendini uzak tutamıyor. Şu anda inanılmaz bir volatilite var. En güzel örneklerinden biri dolar/Euro. Bunları normal diye düşünmek gerekir diye düşünüyorum. Makro olarak baktığımızda Türkiye ekonomisine, iyi verilerimiz var. Bankacılık sektörünün sağlam ve iyi yapısı var. Bunlar Türkiye'yi öne çıkaran yapılar" dedi. "Bizim yumuşak karnımız yok mu var, bu da cari açık ama bu da petroldeki fiyat düşüşüyle iyiye gidiyor" diye Binbaşgil, yapısal reformlara vurgu yaptı. Binbaşgil, "25 adımlık listenin yer aldığı yapısal reformalar hayata geçirilmeli" dedi
 
TÜSİAD BAŞKANI MERKEZ BANKASI VE KURLAR İÇİN NE SÖYLEDİ? TIKLAYIN!

MERKEZ'İN ADIMLARI DOĞRU
Binbaşgil, Merkez Bankası'nın her zaman doğru adımlar attığını, bugüne kadar hep böyle düşündüklerini ifade etti. Binbaşgil, ABD Merkez Bankası'nın gelecek hafta gerçekleşecek toplantısı için de konuştu. Binbaşgil, "Fed'in yılın ikinci yarısında faizleri artırması bekleniyor. İşte orada da tabii muhtemelen Fed istatistiklere baka baka gidecektir, kendi ekonomisindeki hareketi de durdurmak istemeyecektir" dedi. Akbank GM, bu süreçte Merkez Bankası'nın dünyadaki verileri takip edeceğini söyledi. Binbaşgil, büyümede öne geçmek için Türkiye'de tasarruf oranlarının artması gerektiğini söyledi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz