"Çevre finansmanında etkin rol oynayacağız"

Orhan Beşkök’le TSKB’nin sürdürülebilirlik stratejisini ve bu konudaki hedeflerini konuştuk...

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Çevre finansmanında etkin rol oynayacağız
SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK hizmet sektöründeki şirketlerin de gündeminde. Finans sektöründe ise bu alandaki çalışmalarıyla TSKB göz dolduran işletmelerden biri. 2009 yılında Türk bankacılık sektöründe “Sürdürülebilirlik Raporu” yayınlayan ilk kurum olan banka, özellikle enerji verimliliği projelerine verdiği finansal destekle dikkat çekiyor. 2009 yılından bu yana kurum olarak yeşil enerji kullandıklarını belirten TSKB Kıdemli Genel Müdür Yardımcısı Orhan Beşkök, elektrik, su ve kağıt tüketimini ciddi oranda düşürdüklerini belirtiyor. Beşkök, önümüzdeki dönemde Türkiye’nin çevre finansmanına geçişinde etkin rol almaya devam edeceklerini ifade ediyor. TSKB Kıdemli Genel Müdür Yardımcısı Orhan Beşkök’le TSKB’nin sürdürülebilirlik stratejisini ve bu konudaki hedeflerini konuştuk:

TSKB'nin sürdürülebilirlik stratejisinin en önemli ayakları neler?

- Türkiye’nin ilk özel sermayeli kalkınma ve yatırım bankası TSKB olarak, uluslararası standartlardaki sürdürülebilir bankacılık anlayışımızla Türkiye’nin ekonomik ve çevresel büyümesinde öncü bankayız diyebilirim. Türkiye’nin olduğu kadar dünyanın da sürdürülebilir geleceğinde sorumluluk sahibiyiz. Sürdürülebilir kalkınmaya destek misyonumuzu, Türkiye’nin iklim değişikliğiyle mücadelesine global olarak kabul görmüş ürünlerle, enerji başta olmak üzere farklı sektörlerden müşterilerimize kaynak sağlamanın yanında, danışmanlık ve finansal aracılık hizmetlerini de sunarak yerine getiriyoruz. Kredilendirme faaliyetlerimiz kapsamında çevrenin korunmasını sağlayacak ve iklim değişikliğinin etkisini azaltacak, düşük karbon emisyonlu yatırımlara finansman desteği sağlıyoruz. Sürdürülebilirlik yaklaşımımız doğrultusunda finansal hedeflerimizle birlikte ekonomik, çevresel ve sosyal etkimizi dikkate alıyoruz. Kurumsal yönetimin şeffaflık ilkeleri doğrultusunda sürdürülebilirlik raporu çıkarıyoruz. Bu alanda bir ilke imza atarak, 2009 yılında Türk bankacılık sektöründe “Sürdürülebilirlik Raporu” yayınlayan ilk kurum olduk.

Sürdürülebilirlik süreci ne zaman başladı?

- TSKB olarak, sürdürülebilirlik sürecimizi uzun yıllar önce başlattık. 2006 yılında bu süreç resmiyet kazandı. Aynı yıl, “Çevre Yönetim Ekibi”ni kurduk ve bu alandaki yol haritamızı ve stratejimizi oluşturduk. Aynı yılın sonunda, ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi belgesi almaya hak kazanan ilk Türk bankası olduk. Banka olarak faaliyetlerimizden kaynaklı tüm çevresel etkilerimizi tanımladık, ölçmeye başladık ve azaltmak amacıyla stratejiler kurguladık. Bir banka olarak karbon ayak izimizin boyutlarını belirledik. Çünkü karbon ayak izimizi azaltabilmek için öncelikle düzenli olarak ölçümlemeye başlamamız gerekiyordu. Türkiye’de o yıllardan itibaren sürdürülebilirlik konusunu gündemine taşıyan ilk bankayız ve bu alanda öncüyüz. Bugün geldiğimiz noktada, kredi-lendirme faaliyetinden dolayı oluşan çevresel ve sosyal riski ölçecek uluslararası duyarlılıkta bir risk modeli oluşturduk. 2006 yılından beri incelediğimiz her projeye bu modeli uyguluyoruz. Proje değerlendirme sırasında sadece finansal verileri değil çevresel konuları da en başta dikkate alıyoruz, projelerin çevresel etkilerini azaltmaya yönelik yol haritaları izliyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz