"Ergun Özen, 2015 için ne dedi?"

Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen, bankacılık sektöründe 2015’te aktif kalitesinin bozulmasının zorluklardan biri olabileceğini, takipteki kredilerin artma ihtimalinin olduğunu söyledi.

30 ARALIK, 20140
Paylaş Tweet Paylaş
Ergun Özen, 2015 için ne dedi?
Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen, gelecek yıl hedefleri ile ilgili değerlendirme yaptı. Garanti Bankası Genel Müdürü, 2015’te bankacılık sektörünü bekleyen zorluklara değindi.  

TAKİPTEKİ KREDİLER ARTABİLİR
Özen, “2015 yılında sektörün önündeki zorluklardan biri, aktif kalitesinin yönetimi olabilir; aktif kalitesinde ciddi bir bozulma beklememekle birlikte, takipteki kredilerde artış yaşanması muhtemel. Yasal düzenlemelerin yarattığı gelir kaybı, 2015 yılında sektörün yönetmesi gereken güçlüklerin başında geliyor” dedi.

Özen, “Garanti Bankası'nın 2015'te kredi büyümesinin 2014 yılına göre bir miktar hızlanmasını ve yüzde 15-20 aralığında öngördüğümüz sektör büyümesine paralel gerçekleşmesini bekliyoruz. Mevduatta büyüme oranlarımız, kredi büyümesinin bir miktar altında kalabilir; bu alanda küçük montanlı mevduata odaklanmaya devam edeceğiz” dedi.

15-20 ŞUBE AÇILACAK
Özen bankanın gelecek yılki planlarına yönelik şöyle devam etti: “Gelecek yıl yurtdışı borçlanmada hedefimiz yaklaşık 2.7 milyar dolar tutarındaki sendikasyon kredilerimizin devamlılığını sağlamak ve uzun süredir üzerinde çalıştığımız İpotek Teminatlı Menkul Kıymet (İTMK) programımızı kurup, ihraç için uygun piyasa koşullarını takip etmek olacak. Şube yatırımlarımızı daha seçici yaptığımız bir dönemde olacağız, önceliğimiz, 2015'te mevcut şubelerin etkinliğini artırmak, 15-20 yeni şube açmak.” 

REUTERS

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz