Finanstan sıkı takip

Sigorta, BES, Faktoring ve Leasing'in hedefinde ne var?

10 EKİM, 20140
Paylaş Tweet Paylaş
Finanstan sıkı takip
Banka dışı finansta, rekabet bazı alanlarda yoğunlaşmış durumda. Sigortada en büyük yarış, büyük projelerde yaşanıyor. Altyapı, 3. havalimanı, büyük emlak projeleri sigorta şirketlerince yakın takibe alınmış durumda. Leasingde sat-geri kiralanın yarattığı rüzgar sürüyor.

Bu yıl OSB’lerde sat-geri kirala işlemlerine izin verilmesiyle birlikte leasing şirketleri OSB’lere kamp kurmuş durumda. Faktoring şirketleri ihracatcı şirketleri kapmaya çalışıyor. BES’te ise 193 vakıf ve sandık, şirketleri oldukça heyecanlandırıyor.

Büyük proje ve yatırımlar, sadece ilgili olduğu sek-B törü değil yarattıkları büyük primlerle sigorta sektörünü de çok ciddi şekilde etkiliyor. Örneğin geçtiğimiz yıl hızlı tren ve 3.köprü projelerinin sigortaları için kıyasıya bir yarış yaşandı. Yine geçen yılın şubat ayında Anadolu Sigorta ve Eureko Sigorta, Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu projesini 6 milyar dolara sigortaladı.

Bu, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde yazılan en yüksek primli poliçe olarak öne çıkıyor. Bu projenin riskini alanlardan Anadolu Sigorta’nın genel müdürü Musa Ülken, “Bu tip büyük projeler için düzenlenen poliçeler, prim üretiminde sigorta şirketlerine çok anlamlı katkıda bulunuyor. Hatta proje hacmine bağlı olarak prim üretim sıralamasını dahi değiştiriyor” diyor.

Ayrıca büyük projeleri sigortalamanın sektörde prestij getirdiğini de belirtmek gerekiyor. Bu projelerin kârlı olduğu için şirkete finansal anlamda da katkı sağladığını vurgulayan Axa Sigorta CEO’su Cemal Ererdi, risk nedeniyle bu projelerde gidilen yolu şöyle aktarıyor: “Gerek sermayenin doğru kullanılması gerekse güvenli reasürans plasman sınırlamaları, bu projelerin yavaş yavaş şirketlerce tek başına sigortalanmasına imkan vermeyecek” diyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz