"Gelişmiş ekonomiye geçiş halindeyiz"

Denizbank Genel Müdürü HAKAN ATEŞ, bankacılıktaki büyümenin yavaşladığına dikkat çekiyor.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Gelişmiş ekonomiye geçiş halindeyizSektörün yeni bir döneme girdiğini, kredi taleplerinin daraldığını ve bankaların da büyük montanlı kredilerde seçici davrandığını söylüyor. Kârlarda yüzde 15-25 arasında erime beklediğini belirtiyor. "Her güzel şey gibi geçen dönemin" bittiğinin altını çiziyor ve ekliyor: "Yeni bir dönem başladı. Türkiye ekonomisi giderek daha olgunlaşıyor. Gelişmekte olan ekonomiden gelişmiş ekonomiye geçiş halindeyiz." Ekonomi yönetimi 2011'de bankacılık kredilerinde tavsiye edilen büyüme tavanını yüzde 25 ile sınırladı. Türk bankacılık sektörü ise daha ilk yarıyılda yüzde 17 büyüme gösterdi. Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş, ikinci yarıda çok daha düşük bir büyümeyle öngörülen hedefin tutturulacağım söylüyor. "Banka kredilerinde mayıs, haziran aylarında gördüğümüz yavaşlama, yaz aylarında daha keskin şekilde devam edecek. Alınan tedbirler fiyatlara yansıtılmaya başlandı. Yükselen faizler kredi talebini azaltıyor, bankalar da büyük montanlı kredilerde daha seçici davranıyor" diye konuşuyor. Hakan Ateş, ekonominin soğutulması için alınan tedbirleri zamanında ve başarılı buluyor. Ancak alınan bu tedbirlerin bankacılık sektöründe kâra olumsuz yansıyacağına dikkat çekiyor. "Sektör kârı yüzde 15-25 arasında değişen oranlarda eriyecek" diyor. Kâr marjının düşeceği yeni dönemde rekabet ise belli başlı alanlara kayacak. Hakan Ateş, öne çıkacak 2 alana işaret ediyor ve ekliyor: "Orta ölçekli şirketlerin her türlü sermaye piyasası işlemleri artarak sürüyor. Yatırım bankacılığı gelişecek. Bireysel, KOBİ ve tarım kredilerinde de rekabet artacak. Mücadele en çok bu alanlarda olacak." Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş ile bankacılık sektörünün gelişimini, yeni döneme yönelik beklentileri konuştuk:

Capital: İlk yarıyılda bankacılık sektörünün performansı nasıl gelişti? Sektörün büyüklüğü ne düzeye ulaştı?
- Mayıs sonu itibarıyla bankacılık sektörünün büyüklüğü 1 trilyon 115 milyon TL düzeyinde. En önemli artış kredilerde oldu. Toplam krediler 598 milyar TL'ye ulaştı. Bunun içinde tüketici kredileri 150 milyar TL düzeyinde. Mayıs ayı itibarıyla konut kredileri 70 milyar TL, kredi kartı da 48 milyar TL'ye ulaştı. Öte taraftan mevduattaki artış, kredilerdeki kadar hızlı değil. Mevduat 644 milyar TL olarak gerçekleşti. Hala kredi/mevduat oranı yüzde 100'ün altında. Dolayısıyla mevduat, sistemde kredilerden daha fazla olmaya devam ediyor. Bu birçok ekonomide tersidir. Burada ısınma göz önüne alınarak soğutma tedbirlerine başvuruldu.

Capital: Bu tedbirlere geçmeden... Kredilerdeki artış aynı hızla devam edecek mi?
- Krediler, yıllık olarak bakıldığında yüzde 34 arttı. Bu rakam ilk yarı için ikiye bölünürse, Haziran ayı sonu itibarıyla artış yüzde 17 oluyor. Ekonomi yönetimi ise bankacılığın içinde bulunduğumuz yıl yüzde 25'in üzerinde büyümemesi gereğine işaret etti. Biz de buna uyum göstermek zorundayız. Bu durumda normalde ilk yarıdaki artış yüzde 12,5 olmalıydı. Ancak yüzde 17 büyüme görüldüğüne göre ikinci yarıda bunu telafi etmemiz lazım. Buna göre de ikinci yarıda 8 puan yani ilk yarıda büyüdüğümüzün yarısı kadar büyümek zorundayız. Böyle de olacak. Çünkü 2011'in ilk yarısında 2010'un son çeyreğinden gelen ertelenmiş talepler ve yoldaki işlemlerin büyümede önemli rolü oldu. Ancak bu yıl alınan tedbirler, gerek banka kredilerinin yavaşlanmasında gerek sanayi üretimimin hız kesmesinde etkili oldu. Ekonominin bütününe baktığımızda bir yavaşlama söz konusu.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz