"Gizli İsviçre hesapları sızdı!"

Dünya bu haberle çalkalanıyor... HSBC'nin özel müşterilerine dair detaylı banka hesap bilgileri basına sızdı...

10 ŞUBAT, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Gizli İsviçre hesapları sızdı!
İngiliz Guardian, dünyanın ikinci en büyük bankası HSBC'nin İsviçre kolunun, farklı ülkelerden binlerce varlıklı müşterisinin vergiden kaçmasına ve paralarını gizlemesine yardımcı olduğunu yazdı.

İSVİÇRE'DEN İLK AÇIKLAMA GELDİ! TIKLAYIN!

Gazete, bu belgelerin Guardian, BBC, Le Monde ve merkezi Washington'da bulunan Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu'nun ortak çabasıyla ele geçirildiğini belirtiyor.

HANGİ DÖNEMİ KAPSIYOR?

Guardian, 2005-2007 yıllarını kapsayan dosyaların, toplam hacmi 120 milyar dolara yaklaşan 30 binden fazla hesaba ışık tuttuğunu, bankanın bu dönemde, müşterilerinin düzenli olarak çoğunlukla döviz olmak üzere yüksek miktarlarda nakit çekmesine izin verdiğini, varlıklı müşterilerine Avrupa'daki vergilerden kurtulmasına sağlayacak hesaplar açtığını kaydediyor.

Gazete ayrıca, bankanın bazı beyan edilmemiş "kara hesapların" yerel vergi makamlarından gizlenmesine yardımcı olduğunu, uluslararası suçlulara, yolsuzluğa karışmış iş insanlarına ve yüksek risk grubundaki bireylere kapı açtığını yazıyor. 

İŞTE 12 BANKANIN EN GÜÇLÜ İSİMLERİ! TIKLAYIN!

Guardian'a göre, merkezi Londra'da bulunan HSBC, sızdırılan belgelerle ilgili olarak "geçmişteki mevzuata uyum ve denetim hatalarını" kabul etti ve o dönemde bankada kararların daha çok ülke bazında alındığını, 2011'den sonra İsviçre'deki uyum standartlarının yükseltildiğini duyurdu. Açıklamada, 2007'den sonra İsviçre'de HSBC'nin standartlarına uymayan birçok kişinin hesabının kapatıldığı, bu süre içinde müşteri tabanının yüzde 70 oranında küçültüldüğü belirtildi.

TÜRKLER'İN DURUMU NE?

Türkler'in İsviçre’deki hesaplarındaki mevduatın toplam değeri 3.5 milyar dolardı. Araştırmaya göre bankadaki hesaplarında en çok parası olan Türk’ün 263.7 milyon doları bulunuyordu. 2007 yılında sızdırılan rapora göre 3.105 müşterinin 4.584 banka hesabı vardı. Rapora göre 2005-2007 arasında Türkiyeli müşterilerin 3.5 milyar dolarlık mevduatı bankada hesabı olan 188 ülke arasında 23’üncü oldu. En çok para 31.2 milyar dolar ile İsviçreli müşterilerde bulunuyor.

ÜNLÜ İSİMLER DİKKAT ÇEKTİ
Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu, bu bilgilerin yanında sitesinde bazı tanınmış isimlerle ilgili ayrıntıları yayımladı. Bu isimler arasında İsviçre'de 1.4 milyon doları bulunan Uruguaylı futbolcu Diego Forlan ve 42.3 milyon doları bulunan efsanevi F1 pilotu Fernado Alonso en çok dikkat çeken isimler arasında yer aldı.

HESAPLAR KAPATILMIŞ OLABİLİR

Bunların yanında sızan belgelere göre Ürdün Kralı Abdullah'ın İsviçre'deki hesaplarda 41.8 milyon dolar, Ermeni Ortodoks Kilisesi Lideri II. Karakin'in 1.1 milyon dolar, 9  dünya şampiyonluğu bulunan ünlü motorcu Valentino Rossi'nin ise 23.9 milyon doları bulunuyordu. Sızan belgelerin 2007 sonrasını kapsamadığını unutmamak gerekiyor. Yani an itibarıyla söz konusu hesaplar kapanmış olabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz