"İhracata dev kredi!"

Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil, 2015 yılında 20 milyar dolar ihracat kredisi kullandıracaklarını söyledi

23 ARALIK, 20140
Paylaş Tweet Paylaş
İhracata dev kredi!
Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil, önümüzdeki dönemde ekonomik büyümenin dinamosunun ihracat olacağını belirterek, banka olarak gelecek sene 20 milyar dolar ihracat kredisi kullandıracaklarını, bunun fonlamasının ise hem yurtiçi hem yurtdışı yabancı para (YP) kaynaklarla yapılacağını söyledi.

20 BİN MÜŞTERİYE İHRACATI ANLATACAK

İhracat kredileri tüm segmentlerde ihracat taahhüdü ile kullandırılan kredileri kapsıyor. Akbank'ın bu yıl üçüncü çeyrek sonunda krediler ve alacakları 123.8 milyar lira olurken, 2013 sonunda bu rakam 110.7 milyar liraydı. Akbank'ın ihracat yapmak isteyen KOBİ'lere yönelik projesinin tanıtım toplantısında konuşan Binbaşgil, ihracatın dünyadaki bütün sıkıntılara rağmen iyi gittiğini belirterek, "Akbank'ın ihracat yapan müşteri sayısı 37 bin. Bunun 9 bini ticari ve kurumsal. 28 bini de KOBİ müşterisi. Önümüzdeki dönemde ihracat yapmayan 20 bin müşterimize daha ihracatı anlatacağız" dedi.

İHRACATTA PAZAR QAYI YÜZDE 15

Bankanın ihracattaki pazar payının yüzde 15'ler civarında olduğunu ifade eden Binbaşgil, bu yıl verilen ihracat kredisinin de yaklaşık 20 milyar dolar olduğunu belirtti. İhracat kredilerinin YP mevduat ve yurtdışı borçlanmalarla finanse edileceğini belirten Binbaşgil, şunları söyledi: "Türkiye'de en yaygın mevduat toplayan bankalarından biriyiz. Hem TL hem YP cinsinden mevduatta çok aktifiz. Dış ticarette, ihracatta da YP mevduat çok önemli. Ayrıca eurobond, sendikasyon ve seküritizasyonlarda da aktifiz. Yani fonlama konusunda hem yurtiçi hem yurtdışı YP kaynakların karışımını düşünebiliriz."    

2015'TE DE HIZLI BÜYÜME BEKLENİYOR

Akbank KOBİ Bankacılığından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Bülent Oğuz da, KOBİ bankacılığının son iki yıldır önemli bir büyüme kaydettiğine dikkat çekerek, bankada 2015 için de en hızlı büyüyecek iş biriminin KOBİ bankacılığı olacağını ifade etti. Bankanın 9 aylık sonuçlarının yıla yayılarak yapılan hesaplamasında KOBİ kredilerinin yaklaşık yüzde 45 civarı büyüme oranına sahip olacağını ifade eden Oğuz, gelecek yıl için de yüzde 35-40 büyüme öngördüklerini ifade etti.

BİREYSELDE ESKİ BÜYÜME ORANLARI OLMAYACAK
Akbank'ın stratejilerini Türkiye'nin ekonomi politikalarına uygun olarak belirlediklerini ifade eden Binbaşgil, "Eskiden bireysel krediler her sene yüzde 25-30 civarı büyürdü. Artık böyle bir şey yok. Eski büyüme oranları yok, ileriye yönelik burada çok da iyimser olmamak lazım. 2015 sanırım 2014 gibi olacak" diye konuştu.    

2015 YILINDA NE BEKLENİYOR?

Bankacılık sektörünün bu yılki performansını değerlendiren Binbaşgil, şunları söyledi: "2014 kendi içinde zorlukları olan bir yıldı. Volatil piyasalar yaşandı. Yılın bütününde banka kredileri herhalde yüzde 15'ler civarında büyüyecektir. Mevduat büyümesi de bunun bir iki puan altında olabilir. Gelecek sene de bankacılık sektöründeki büyüme bu yıla benzer bir noktada olabilir. Krediler yüzde 15-16, mevduat yüzde 14 civarında büyüyebilir." Binbaşgil, kredilerde kısıtlayıcı önlemlerin etkisiyle, bireysel kredilerdeki büyümenin azaldığını, kredi kartlarındaki büyümenin de daraldığını ifade ederek, 2015'te özellikle tüzel tarafın büyümesinin daha yüksek olmasını, bireysel tarafın daha stabil kalmasını beklediklerini söyledi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz