İlk 10 zor hedef 11. olmak

Ahmet Beyaz ile Bank Asya’nın katılım bankacılığındaki yerini ve hedeflerini, iştirak ve yurtdışı hamleleriyle şekillenen büyüme stratejilerini konuştuk.

1.08.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
İlk 10 zor hedef 11. olmak
Bank Asya, bugün katılım bankaları içinde lider konumda. Son 5 yıldır yıllık ortalama yüzde 30 büyüme kaydeden banka, 3-4 yıl içinde tüm bankalar içinde aktif büyüklükte 11 ’inci sıraya oturmayı hedefliyor. Bank Asya Genel Müdürü AHMET BEYAZ, bugün yüzde 2 olan kredi pazarındaki pazar paylarını da yüzde 3,5’e çıkarmayı planladıklarını söylüyor. İştirakleriyle müşterilerine tüm finansal ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde hizmet vermek istediklerine de dikkat çeken Beyaz, “ Bank Asya artık bir finansal market olacak” diye konuşuyor.

Türkiye’de katılım bankacılığı hızlı bir gelişim içinde. Toplam 4 bankanın faaliyette olduğu alanda, bankacılık sisteminin iki katı büyüme var. Bu hızlı büyüme tablosunda Bank Asya da bu alanın lider bankası olarak öne çıkıyor.

Bank Asya Genel Müdürü Ahmet Beyaz, “Biz Asya Card DIT ile kredi kartı pazarında katılım bankaları içinde lider durumdayız. 2 milyon 50 bin kredi kartımız var. Katılım bankaları arasında aktif büyüklük olarak da lideriz. Bugün katılım bankalarının, bankacılık sektörü içindeki pazar payı yüzde 5 civarında. Bu payın üçte biri, Bank Asya’ya ait. Diğer üç banka, bu payın üçte ikisini paylaşıyor” diyor.

Son 5 yıldır yıllık ortalama yüzde 30 büyüme gösteren Bank Asya, bu yılın ilk altı ayında aktif büyüklük ve kredilerde de yüzde 20’lik bir büyüme gerçekleştirdi. Beyaz, 2013 sonunda aktiflerde yüzde 25 ve kredilerde yüzde 30’a yakın bir büyüme hedeflediklerini söylüyor. Kredilerde özellikle bireysel, KOBİ alanlarına odaklandıklarını belirtiyor. Bankanın orta vadeli hedeflerini ise şöyle açıklıyor:

“Son dönemde iştiraklerimizle bankaya değer artırıcı yatırımlar yapıyoruz. Biz şu an için orta ölçekli lider katılım bankasıyız. Önümüzdeki 3-4 yıllık süreçte, bankacılık sektöründe aktif büyüklük anlamında 11’inci sıraya gelmek istiyoruz. İlk 10 bankayla aramız çok açık ama 49 banka içinde 11’inci sıraya yerleşmek istiyoruz.” Bank Asya Genel Müdürü Ahmet Beyaz ile Bank Asya’nın katılım bankacılığındaki yerini ve hedeflerini, iştirak ve yurtdışı hamleleriyle şekillenen büyüme stratejilerini konuştuk:

Capital:
Katılım bankacılığı içinde Bank Asya ne kadar pay alıyor?
- Bank Asya, 1996’da kurulmuş en genç katılım bankası. Katılım bankaları arasında en dinamik bankayız. 2000 yılından sonra dinamik yapımızla sektörde fark yarattık.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz