"İşte frene basan bankalar!"

2014’ün ilk 6 ayında sadece 86 şube açıldı. Geçen yılın aynı döneminde bu rakam, 323’tü.

17 EYLÜL, 20140
Paylaş Tweet Paylaş
İşte frene basan bankalar!
Bu düşüşte, makro ekonomik etkiler kadar şubeleri artan maliyetleri de etkili oluyor. Ayrıca şube dışı kanalların mobiliteyle öne çıkması da düşüş trendini destekliyor.

Hiç kuşkusuz önümüzdeki dönemde de şubeler önemini koruyacak. Ancak büyüklerin hem şube açma hızı yavaşlayacak hem de yeni açılışlarda daha titiz davranılacak. Ekonomi yönetiminin bankacılıkta getirdiği yeni düzenlemeler, sadece sektörün büyüme ve finans rakamlarını etkilemiyor.

Türkiye’de bankaların halen müşterilerine ana hizmet kanalı olan şubelere de yansıyor. Türkiye Bankalar Birliği (TBB) 25 Haziran verilerine göre bugün sektörde 46 bankanın 11 bin 9 şubesi bulunuyor. Bu sayı 2013 sonunda 10 bin 923’tü, yani bu yılın ilk yarısında sadece 86 yeni şube açıldı.

Oysa 2013 yılının ilk yarısında sektörün yurtiçi şube sayısı 323 artmıştı. Tabii burada 2013 yılındaki şubeleşme hızının, 2007’den bu yana yıllık bazda gözlenen en yüksek artış oranına ulaştığını da belirtmek gerekiyor. BDDK verilerine göre sektörün 2012’de şubeleşme hızı yüzde 5,2 idi ve geçen yıl da bu oran hızı yüzde 8,4 olarak gerçekleşti.

Ancak 2014 için bu rakamların oldukça uzağındayız. EY Türkiye Denetim Bölümü Finansal Hizmetler Sektörü Lideri Selim Elhadef de 2013 sonundan beri şubeleşme hızında yavaşlama olduğunu doğruluyor.

Ziraat Bankası İnsan Kaynaklarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Peyami Ömer Özdilek, “Son üç yılın şubeleşme rakamlarına baktığımızda ilk 5 ayda, yıl içerisinde açılacak şubelerin ancak yüzde 30’unun faaliyete geçtiği gözlemliyoruz” diye konuşuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz