"Kurumsalda hızlanacağız"

TEB Genel Müdürü ÜMİT LEBLEBİCİ, sektör genelinin aksine bu yıl büyümede çok umutlu değil. Bu ortamda bankasını bireysel, KOBİ ve kurumsal bankacılıkta eşit bir dağılımla yönetmeye odaklanıyor. Bu amaçla da 2015’te kurumsal bankacılıkta hızlanma kararı aldıklarını açıklıyor. Leblebici, “Doğal olarak kaslarımızın kuvvetli olduğu yerler, bankanın hızlı hareket ettiği alanlar olur. Yani kurumsal bankacılıkta ihracat finansmanı ve nakit yönetimi tarafında müşteri kazanmada kuvvetli oluruz” diyor.

1 NİSAN, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Kurumsalda hızlanacağız
2015’in büyüme anlamında 2014’e paralel bir yıl arz edeceğini düşünüyorum. Bu da belli riskleri barındırıyor” diyen TEB Genel Müdürü Ümit Leblebici, bu ortamda banka bilançolarında ağırlık verilecek alanların değiştirilmesi gerektiğine inanıyor. Leblebici, bu anlayışla “Bilançomuzu bireysel, kurumsal ve KOBİ tarafında üç eşit parçada yönetmeye çalışıyoruz. Ama şu an ağırlıklı olarak bilançomuzda KOBİ bankacılığı var, bu alanın bilançoda payı yüzde 36’yı buluyor” diye konuşuyor. Genel müdürün asıl büyüme planıysa kurumsal bankacılıkta. “Kurumsal bankacılıkta hızlanacağız. Bence nakit yönetimi ve ihracat finansmanında Türkiye’nin en iyi bankalarından birisiyiz. Biraz daha proje finansmanı tarafında iyi projeler görürsek girmek istiyoruz” diye konuşuyor. TEB Genel Müdürü Ümit Leblebici ile 2015 yılı beklentilerini ve bu ortamda bankanın yeni planlarını konuştuk: 
* Bu yıl TEB’in ana odaklandığı alanlar hangileri olacak? Büyüme planınızda neler var?
* 2015’te geçen yıldan farklı olarak ne yapacağız diye bakarsak dengeli bir bilançoyla çalışmaya çabalıyoruz. Her bankanın kendine ait, farklı bilanço dengeleri var. Bazı bankalar bireysel ağırlıklı ve bazıları da kurumsal ağırlıklı çalışıyor. Bu da kendi içinde riskler barındırıyor. Biz ise dengeli çalışmaya çabalıyoruz. Kendi bilançomuzu bireysel, kurumsal ve KOBİ tarafında üç eşit parçada yönetmeye çalışıyoruz. Ama şu an ağırlıklı olarak bilançomuzda KOBİ bankacılığı var, bu alanın bilançoda payı yüzde 36’yı buluyor. 2015’in büyüme anlamında 2014’e paralel bir yıl arz edeceğini düşünüyorum. Bu da belli riskleri barındırıyor. İran ve Irak’ta işler daha çözülmedi, Rusya riski de hala sürüyor. Bu etkenler hep Türkiye’nin büyüme potansiyelini bizim dışımızda etkiliyor. Bu yıl FED’in kararları da önemli olacak. Bu ortamda bilançoda ağırlık verilecek alanların değiştirilmesi gerekiyor. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz