"Rusya krizi olmasa daha hızlı büyürdük"

Rusya krizi, kuşkusuz ana sermayedarı Rus Sberbank olan Denizbank’ı da etkileyecek. “Bunun bize hiç olumsuz etkisi olmaz dersem yalan olur, tabii ki olacak” diyen bankanın genel müdürü HAKAN ATEŞ, 2014’te piyasa paylarının arttığını ve 2015’te de bunun süreceğini söylüyor. Ateş, “Ama böyle bir problem olmasaydı tabii daha iyi olurdu, daha hızlı büyürdük” diye de ekliyor. 2015’in ilk üç ayında yeniden sermaye artırımına gidecek bankanın, özellikle tarım, KOBİ ve proje finansmanında agresif büyüme hedefleri mevcut.

13.02.2015 15:25:060
Paylaş Tweet Paylaş
"Rusya krizi olmasa daha hızlı büyürdük"
2015 nasıl bir yıl olacak?
1- Sektör, aktiflerde yüzde 13,4, mevduatta yüzde 9,1 büyüyecek. Kârlılık da yüzde 10’lar civarında olacak. 
2- Kredilerde de bu yıla göre biraz daha iyi bir büyüme olacak, yüzde 14,3 büyüme öngörüyoruz. 
3- Aktifler, mevduat ve kredilerde yüzde 14 büyüme hedefliyoruz. Özvarlık getirisinde konsolide kâr hedefimizi de yüzde 13’ün üstünde belirledik.
4- Tarımda çok hızlanacağız. Bu alanda büyümemiz yüzde 20’ler mertebesinde olur.
5- 2014’te bireysel bankacılıkta mevduat hacmimizi, sektörün 2 katı kadar büyüttük. Bu yıl yüzde 14 büyüme planlıyoruz. 
6- 2015’te de açacağımız şubelerin neredeyse tamamı tarımsal üretim ağırlıklı merkezlerde olacak.
7- 2014’te 80 binin üstünde esnafa 1,4 milyar TL kredi sağladık.
8- Orta ve üstü KOBİ’lere de ayrı programlarla gideceğiz. KOBİ tarafında yüzde 20 üstü büyüme sağlayacağız.

DenizBank, en son Rus Sberbank’ ın iştiraki olması nedeniyle Rusya’ya uygulanan ambargoyla boğuşmak durumunda kaldı. Ambargodan yapılan yoğun temaslar sonrası çıkarılan DenizBank, 2014’te de iyi bir performans sergiledi. “Tabii ki Sberbank ve Rusya Federasyonu’nda belli şahıs ve hükmi şahsiyetlerin yaptırımlar listesinde olmasının çeşitli olumsuz etkileri var ve bu da sürüyor” diyen DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş, bu konuda çok açık konuşuyor: “Bunun bize hiç olumsuz etkisi olmaz dersem yalan olur, tabii ki olacak. 2014 yılı da dahil piyasa paylarımız artarak gitti. 2015’te farklı olması söz konusu değil... Ama böyle bir problem olmasaydı tabii daha iyi olurdu, daha hızlı büyürdük.” DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş ile 2015 yılı bankacılık sektörünü, Rusya krizinin etkilerini ve rotalarını kıracakları alanları konuştuk: 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz