Sektör artan bir ivmeyle büyüyecek

Yapı Kredi Portföy Genel Müdürü Gülsevin Yılmaz, müşterilerine hep içinde kalacakları portföy ve fon yapıları sunmayı hedeflediklerini anlatıyor

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Sektör artan bir ivmeyle büyüyecek
Geçmişi 27 yıl öncesine dayanan portföy yönetimi sektöründeki yatırımcı sayısı son zamanlarda artmaya başladı. Toplam 61 milyar liralık varlığın yönetildiği sektördeki en büyük kurumlardan birisi de Yapı Kredi Portföy. Türkiye portföy yönetimi sektörünün artan bir ivmeyle büyüme kaydedeceğini söyleyen Yapı Kredi Portföy Genel Müdürü Gülsevin Yılmaz, yasada son yapılan değişikliklerin de buna destek vereceğini belirtiyor. Yılmaz, önümüzdeki dönemde portföy yönetimi sektörünü geliştirecek en önemli etkenlerin kişi başı milli gelirin ve tasarruf oranının artması ile enflasyon ve mevduat faizlerinin kalıcı şekilde düşmesi olacağına dikkat çekiyor.

Giderek gelişen portföy yönetim sektörünün önde gelen şirketlerinden Yapı Kredi Portföy geçen yıl yüzde 15 olan sektörün büyüme ortalamasının üzerine çıkarak yüzde 18 büyüdü. Yurtdışına açılma planlarını gerçekleştirip hem lokal hem global dağıtım kanallarında güçlü pazar konumlarını pekiştirmek istediklerini anlatan Yapı Kredi Portföy Genel Müdürü Gülsevin Yılmaz, ayrıca müşterilerine iyi veya kötü piyasa şartlarını gözetmeksizin hep içinde kalacakları portföy ve fon yapıları sunmayı hedeflediklerini anlatıyor

Türkiye’de portföy yönetim sektörünün yıllara göre durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz?
Türkiye'de portföy yönetimi sektörünün geçmişi yatırım fonlarının kurulmasıyla 27 yıl öncesine dayanıyor. O zamandan bugüne yatırım fonu sektörü 32 milyar TL büyüklük ve 3,5 milyon yatırımcı sayısına ulaştı. Halen toplam yönetilen varlıklar 61 milyar TL civarında. Türkiye'de sermaye piyasalarının derinliğinin artması, hane halkının yatırım kültürünün değişmesi, kurumsal yatırımcıların varlıklarının portföy yönetimi şirketlerinde yönetilmesi ve sermaye piyasalarının AB entegrasyon sürecini desteklemesi ile birlikte Türkiye portföy yönetimi sektörünün artan bir ivmeyle büyüme kaydedeceğine inanıyorum.

Portföy yönetim şirketlerine yönelik SPK yasasının ardından yapılan tüzük değişiklikleri sektör ve yatırımcı açısından ne anlama, geliyor?

Yaklaşık otuz yıldır yürürlükte kalan önceki kanunun ardından yeni kanun geçtiğimiz yıl sonunda yürürlüğe girdi. Bu süre içinde yaşanan gelişim ve değişimlere ikincil düzenlemeleri ile yanıt veren kanunu çerçeve niteliğinde tanımlayabiliriz. Sektörümüzü etkileyen ikincil düzenlemelerin de haziran ayı sonuna kadar tamamlanarak kamuoyu ile paylaşılmasını bekliyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz