Tarım kredilerinde öncüyüz

Gökhan Sun’la Denizbank’ın tarım sektörüne bakışını sektöre yönelik ürün ve hizmetlerini konuştuk.

1.06.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Tarım kredilerinde öncüyüz
Özel bankalar arasında tarım bankacılığının öncülerinden Denizbank, bugüne kadar Üretici Kart ile 5,5 milyar Tl, toplamda 8 milyar Tl finansman desteği verdi. Denizbank Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Sun, 2013’te sektöre yüzde 40 artışla 3,3 milyar Tl kredi kuşandıracaklarını söylüyor. Tarım sektörünün her yatırımının finansmanına katkı sağladıklarını anlatan Sun, uzman tarım portföy yöneticileriyle sektöre danışmanlık da verdiklerini söylüyor.

Tarımsal üretimde Avrupa’nın en büyük, dünyanın ise 7’nci büyük ülkesiyiz. Türkiye’de toplam GSYH’nin yüzde 8’i tarıma dayanıyor. Artan alım gücü ve genişleyen iç pazar sayesinde pek çok ülkeye kıyasla oldukça avantajlı bir konumda olan Türkiye’de, toplam nüfusun yüzde 23’ü, toplam istihdamın ise yüzde 25’i tarım alanında. Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıtlı yaklaşık 3 milyon çiftçi var.

Küçük işletme ölçekleri ve daha fazla destekleme ihtiyacına rağmen tarımın Türkiye için büyük bir güç haline gelebileceğini söyleyen Denizbank KOBI ve Tarım Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Sun, “Türkiye’nin 2023 stratejik vizyonu kapsamında tarım hedefleri, 150 milyar dolar tarımsal üretim ve 40 milyar dolar tarım ihracatı olarak belirlendi” diyor. Bu potansiyelle birlikte tarım sektörüne özel bankalar arasında en yüksek tutarda kredi kullandıran banka olarak liderliklerini sürdürdüklerini söyleyen Sun’la Denizbank’ın tarım sektörüne bakışını sektöre yönelik ürün ve hizmetlerini konuştuk.

Bankanızın tarım kredileri alanına genel bakış açısını anlatır mısınız?
Tarım sektörü, 2023 vizyonu çerçevesinde önemli bir yere sahip. Tarımdaki mevcut istihdam ve üretim oranlarını göz önünde bulundurduğumuzda, cari açık ve işsizlik sorunlarının çözülmesinde, Türkiye ekonomisinin sürdürülebilir gelişiminde tarım, kilit sektörlerden biri. Tarım, geleceğin en önemli sektörleri arasında yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz