Tarımsal işletmelerin tüm ihtiyaçlarını karşılayacağız

TEB KOBİ Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı Turgut Boz sorularımızı yanıtladı.

1.06.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Tarımsal işletmelerin tüm ihtiyaçlarını karşılayacağız
Sektörel Gelecek Stratejisi Konferanslarına tarım sektörünü de ilave eden TEB, tarımın değer zincirini göz önüne alarak bu alandaki işletmelerin tüm ihtiyaçlarını karşılamayı hedefliyor. TEB KOBİ Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı Turgut Boz, “Seracılık, meyve-sebze üretimi, iyi tarım uygulamaları ve organik tarım, büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık, kanatlı hayvan üretimi bunların başında” diyor. Türk Ekonomi Bankası (TEB) Tarım Bankacılığı, sektörün ve üreticinin ihtiyaçlarına uygun, tarımsal üretimin şartlarını ve dinamiklerini esas alan tarım bankacılığı ürünleriyle üreticiye hizmet veriyor. Sektörün gerçeklerini dikkate alan bir anlayış, uygun ürün, fiyatlama ve işleyiş ile tarım bankacılığı faaliyetlerini yürüten TEB, her alt-üretim tipine özel finansman çeşidi sunarak çiftçiler ve üreticiler ile kalıcı bir ilişki kurabilmeyi amaçlıyor. TEB Kobi Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı Turgut Boz, “Ziraat mühendislerini de barındıran uzman kadromuz ve bilgiye dayalı stratejik yaklaşımımız sayesinde sektörde uzun vadeli ve sürekli artan bir rekabet üstünlüğü kurabilmekteyiz” diyor. Boz’un sorularımıza yanıtları şöyle:

2012 yılı için tarım kredileri alanında hedeflerinizi açar mısınız?
- Tarım sektörü hızlı bir yapılanma, konsolidasyon ve modernleşme süreci içerisinde. Banka olarak, bu sürece uygun olarak tarımsal iş modellerini sürekli güncelleyerek, organizasyon yapımızı büyütüyoruz. Bankamız, 2012 yılında da tarımın değer zinciri (üretim-sanayi-ticaret) göz önüne alınarak tarımsal işletmelerin tüm ihtiyaçlarını karşılayacak ürünlere, birim katma değeri ve ülke ekonomisine katkısı yüksek olan sektörlere yoğunlaşacak. Seracılık, meyve-sebze üretimi, iyi tarım uygulamaları ve organik tarım, büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık, kanatlı hayvan üretimi bunlardan öne çıkanlar. 2012  yılında da yatırımların artmaya devam edeceğini ve üreticilerin katma değeri yüksek sektörlere yönelmeye devam edeceğini öngörmekteyiz. TEB olarak, kredi desteğine ihtiyacı olan üretici ve işletmelere finansman sağlamayı, tüm yatırımlarda müşterilerimize daha avantajlı ve kaliteli bir hizmet vermeyi sürdüreceğiz. Kredi ürün yelpazemizi geliştirerek çözüm odaklı ve kaliteli hizmetimizi deneyimli kadrolarımız ile sektörün gelişimine sunacağız.

Türk bankacılık sektöründe tarım kredilerinin aldığı pay artıyor. Bunun nedenleri nasıl açıklanabilir?

- Geçmişte tarım sadece devlet tarafından finanse edilen ve verimlilik ilkeleri dikkate alınmadan yapılan bir faaliyetti. Türkiye’nin tarımın ekonomik potansiyelini fark etmesiyle birlikte sektöre yapılan yatırımlar yıllar itibarıyla artmaya başladı. Diğer taraftan; dünya nüfusu artarken değişen biyolojik denge nedeniyle toprağa dayalı üretim kaynaklarının azalması da tarımı öne çıkarmaya başladı. Tarımsal sanayinin gelişmesi de sektör gelişiminin en önemli dinamosu haline geldi. Sektörde yaşanan bu gelişimler, bankaların sektöre olan ilgisinin ve sektör ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik çalışmaların artırmasına neden oldu. Bu gelişmelerin sonucunda bankalar tarımsal kredi uygulamaları ile sisteme dahil olmaya başladı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz