Yeni bir banka daha geliyor!

Erdoğan, Vakıflar Genel Müdürlüğü'nü Vakıfbank'taki hissesini almak suretiyle katılım bankası haline getirmek gibi bir düşünceleri olduğunu söyledi

14 OCAK, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Yeni bir banka daha geliyor!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan Vakıfbank’ın kuracağı katılım bankasıyla ilgili açıklama geldi.

Erdoğan, Vakıflar Genel Müdürlüğü'nü, Vakıfbank'taki hissesini almak suretiyle katılım bankası haline getirmek gibi bir düşünceleri olduğunu dile getirerek, şunları söyledi: "Vakıflar Genel Müdürlüğünün katılım bankasını kurmasıyla birlikte inanıyorum ki kendi yıllık karından belli bir kısmını bütün vakıf eserlere ayırması, bu eserlerin restorasyonunda kullanması, bir diğer taraftan burslarla, kredilerle, bunun yanında birçok yerlerde aşevleriyle vesaireleriyle, aynen ecdadımızın o akarları nasıl değerlendirdiyse buralarda kullanmak suretiyle, bizim vakıf medeniyetimizi çok daha güçlendireceğine inandığım bir anlayıştır o. Çünkü Vakıflar Genel Müdürlüğünün Vakıfbank'taki hissesi yaklaşık yüzde 60. Bu, bugünkü rakamla 10 milyar doları aşıyor. Bu çok ciddi bir güç. Uluslararası camiada da katılım bankaları arasında öne çıkabileceğine inanıyorum. Bunun için de Başbakanımızla da bu konuları görüştük, görüşüyoruz, inşallah bunu bir an önce hayata geçirmek suretiyle, şu anda mecliste bu konu, inanıyorum ki Vakıflar Genel Müdürlüğü çok daha güçlü bir hale gelecek ve katılım bankasıyla birlikte hizmetlerini de çok daha ideal bir konuma taşıyacaktır. "  

ZİRAAT VE HALKBANK DA KURACAK

Ziraat Bankası da Ekim 2014'te yaptığı açıklamada katılım bankası kurmayı planladıklarını açıklamıştı.  Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, "Ümit ediyorum, 2015 yılının ilk çeyreğinin içinde veya sonlarında bir Ziraat Katılım kurulmuş olacaktır. Katılım bankacılığına katkıda bulunacağımızı düşünüyoruz" demişti.  Bir diğer kamu bankası Halkbank da katılım bankası kuracak. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz