Yeni büyüme sigortası

Bankasürans yani banka sigortacılığı yükselişini sürdürüyor.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Yeni büyüme sigortası


Birol Şanlı, "Sigorta şirketleriyle sinerji yaratarak banka sigortacılığında büyümeyi hedefliyoruz" diyor.


Son 5 yılda bankalar, sigorta ürünlerinden elde ettikleri geliri ikiye katladı. Banka kanalından üretilen prim toplamı 3 milyon TL'yi aştı. Gelişmiş ülkelerde olduğu gibi Türkiye'de de banka gelirlerinin yüzde 20'sinin sigorta ürünlerinden elde edilebileceği öngörülüyor. Bunun için farklı iş modelleriyle yatırımı sürdüren bankalar, şubede sunulan ürünlerin çeşitliliğini hızla artırıyor. Bankalar, bir süredir ürün ve hizmetlerini "finansal süpermarket" anlayışıyla tüketiciye sunuyorlar. Bunun arkasında da azalan mali marjları telafi etmek amacıyla ürün gamını genişletmek hedefi var. Sigorta da son birkaç yıldır bankaların en yüksek performans elde ettiği ürünlerin başında geliyor. Son yıllarda banka ürünlerine yönelik tamamlayıcı ve destekleyici sigorta ürünlerinin satışları önemli bir artış gösteriyor. Kapkaç sigortası, eşya sigortası, sorumluluk sigortaları, işsizlik sigortaları, acil yardım ürünleri, ferdi kaza sigortaları gibi satışı kolay, basit paket ürünler birçok bankanın portföyünde "çok satanlar" listesinde yer alıyor. Bundan 5 yıl öncesine kadar sektörün ürettiği sigorta primi 1 milyon 481 bin TL iken, şimdi bu rakam 3 milyonu aşmış durumda. Sigorta sektörü verilerinden de benzer trendi görmek mümkün. Mayıs 2011 sonu itibarıyla banka kanalının elementer ve hayat prim üretimi 1 milyon 821 bin TL'ye ulaştı. Bu rakamın yıl sonuna kadar 4 milyon 400 TL'yi bulması, 2015'e kadar ise 11 milyon 500 bin TL'ye ulaşması öngörülüyor.

EN GÜÇLÜ KANAL
Bankalar, sigorta ürünlerini satma konusunda önemli avantajlara sahip. Her şeyden önce çok yaygın ve etkin bir dağıtım ağı var. Bugün bankacılık sektöründe 9 bin 600 şube, 180 bin çalışan bulunuyor. Bankacılık kanalı, sigortacılar için 9 bin 600 ayrı noktada, dev bir ekiple satış yapabilmek anlamına geliyor. Ancak, henüz sigorta ürünleri bu kanalın tamamında yaygın değil. Yeni dönemde ise hemen her bankanın hedefinde daha çok şubede daha fazla sigorta ürünü satmak var. Garanti Bankası, banka sigortacılığında pazar lideri. 900'e yakın şubesinde sigorta ürünlerini müşterilerine sunuyor. Garanti Bankası Genel Müdürü Yardımcısı Gökhan Erün, bankada satılan sigorta ürünlerinin, anlaşılabilir ve müşteri ihtiyacını doğru adresleyebilir olmasına dikkat çekiyor ve ekliyor: "Bizim bu alanda lider olmamızın ardında da sunduğumuz kaliteli hizmet ve farklı müşterilerin ihtiyaçlarına hitap eden basit ürün yelpazemizin önemi büyüktür." Garanti yeni dönemde müşteri memnuniyetini artıracak teknolojik altyapı çalışmaları ve yeni ürünler üzerinde çalışıyor.

FARKLI MODELLER GELİYOR
Banka sigortacılığında ortak hedef, hızla yeni ürünler geliştirip hacmi genişletmek yönünde. Ancak, bu hedefe ulaşmada her bankanın farklı iş modelleriyle çalıştığı görülüyor. Örneğin HSBC, "açık mimari" modelini uyguluyor. Banka stratejisine uygun ürün geliştirebilmek için sigortacılık bilgisine sahip bir kadro bankanın içinde bulunuyor. HSBC Bank Sigorta Ürün Yönetimi Grup Başkanı Hakan Sezik, yeni dönemde hedeflenen segmentlere ve müşteri gruplarına uygun özel ürünler tasarlayarak, ürünlerin satın alınması ve yenilenmesinde sürekliliği sağlayacak programlar hazırlayacaklarını söylüyor. "Hedefimiz, banka müşteri sayısındaki büyümenin üzerinde bir büyüme ile sigortalı müşteri sayımızı artırmak. Ayrıca müşteri başı sigorta ürün sahipliğini yükseltmek" diye konuşuyor. TEB, bankasürans kanalında 3 sigorta şirketi ile birden çalışıyor. TEB Bireysel ve Özel Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Mendi, hem hayat hem elementer ürünler tarafında toplamda 50'den fazla ürün gamı bulunduğunu söylüyor. Denizbank, hayat ve hayat dışı sigortalarda bireyselden KOBİ'lere, kurumsaldan tarım bankacılığına yönelik tüm müşteri gruplarına, tüm branşlara ait sigorta ürünlerinin satışını yapıyor. Birden fazla sigorta şirketiyle işbirliği yapan banka, yeni dönemde tek şirketle çalışmak istiyor. Denizbank Banka Sigortacılığı Grup Müdürü Birol Şanlı, "Bu sayede satış ve pazarlama, ürün geliştirme tarafında sigorta şirketleriyle yaratılacak güçlü sinerjiyle banka sigortacılığında büyümeyi hedefliyoruz" diyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz